Projekt Pegasus laureatem Nagrody Dziennikarskiej za rok 2021  

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Nagroda Dziennikarska im. Daphne Caruany Galizii jest przyznawana co roku około 16 października, w dniu zamordowania dziennikarki.  

W czwartek, 14 października 2021, Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galizii otrzymali dziennikarze z inicjatywy Projekt Pegasus, z konsorcjum dziennikarskiego Forbidden Stories.

Ceremonię wręczenia nagród w centrum prasowym Parlamentu Europejskiego otworzył przewodniczący David Sassoli.

Od 22 czerwca do 1 września tego roku ponad 200 dziennikarzy z 27 państw Unii Europejskiej przedstawiało swoje prace zespołowi jurorów.

Sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy Anthony Bellanger, który wystąpił w imieniu 29 członków jury, wręczył nagrodę w wysokości 20 tysięcy euro przedstawicielom konsorcjum Sandrine Rigaud i Laurentowi Richardowi.

Kilka słów o zwycięzcy

Forbidden Stories (czyli zakazane historie) to konsorcjum dziennikarzy, których misją jest kontynuowanie dochodzeń zamordowanych, uwięzionych i nękanych dziennikarzy.

Od czasu założenia w 2017 roku konsorcjum i jego partnerzy kontynuują dzieło Daphne Caruany Galizii i dziennikarzy zamordowanych za prowadzenie dochodzeń w związku z przestępstwami środowiskowymi meksykańskich karteli.

Partnerzy Forbidden Stories to ponad 30 organizacji medialnych i ponad 100 dziennikarzy. Pracują oni ze sobą w ramach sieci, której członkowie stawiają na dziennikarstwo oparte na współpracy. Konsorcjum otrzymało już za swoją działalność prestiżowe nagrody na całym świecie, między innymi Europejską Nagrodę Prasową oraz Nagrodę im. George’a Polka.


Kilka słów o zwycięzcy

Pegasus – nowa światowa broń do uciszania dziennikarzy • Forbidden Stories

Krótki zarys dokonań zwycięzcy

Dziennikarze ujawnili ponad 50 tysięcy numerów telefonów, których inwigilację zlecili klienci izraelskiej firmy NSO Group. Pokazuje to, że nadużycia z wykorzystaniem programu szpiegowskiego Pegasus trwają już od lat. Konsorcjum Forbidden Stories i organizacja Amnesty International dotarły do rejestrów połączeń telefonicznych z numerów wskazanych przez klientów NSO w ponad 50 krajach. Rejestry te były prowadzone od 2016 roku.

Dziennikarze z Projektu Pegasus (ponad 80 reporterów z ponad 17 organizacji medialnych w dziesięciu krajach zrzeszonych w Forbidden Stories i wspieranych technicznie przez Laboratorium Bezpieczeństwa Amnesty International) przeanalizowali te rejestry. Udało im się poznać kulisy inwigilacji za pomocą programu szpiegowskiego. Inwigilacji, która dotychczas nie była możliwa na tak ogromną skalę.

Konsorcjum odkryło, że oprogramowanie szpiegowskie służyło nadużyciom, choć grupa NSO przez wiele lat twierdziła, że jest inaczej (m.in. w niedawnym sprawozdaniu w sprawie przejrzystości). Z danych, które wyciekły, wynika że szpiegowano przynajmniej 180 dziennikarzy z takich krajów jak Indie, Meksyk, Węgry, Maroko i Francja. Wśród potencjalnych ofiar inwigilacji są obrońcy praw człowieka, przedstawiciele środowisk akademickich, biznesmeni, prawnicy, lekarze, liderzy związków zawodowych, politycy oraz kilku szefów rządów.

Dodatkowe informacje na temat Projektu Pegasus:

Pegasus – nowa światowa broń do uciszania dziennikarzy • Forbidden Stories (w j. angielskim)

Informacje o nagrodzie

Parlament Europejski ufundował Nagrodę im. Daphne Caruany na podstawie decyzji swojego prezydium w grudniu 2019 roku. Nagroda jest hołdem dla Daphne Caruany Galizii, maltańskiej dziennikarki śledczej i blogerki, która ujawniała przypadki korupcji. Została ona zamordowana w zamachu bombowym w 2017 roku.

Nagroda będzie przyznawana co roku (16 października, w dniu zabójstwa dziennikarki) za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, które promują i chronią podstawowe wartości Unii Europejskiej, takie jak godność ludzka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa podstawowe. W tym roku Parlament przyznaje nagrodę po raz pierwszy.

Ubiegać się o nią mogą zawodowi dziennikarze i zespoły redakcyjne niezależnie od narodowości. Kandydaci mogą zgłaszać prace, w których dogłębnie przeanalizowali jakąś kwestię i które opublikowały lub nadały media z siedzibą w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Nagroda ma wspierać profesjonalne dziennikarstwo i zwracać uwagę, jak ogromne znaczenie ma ono dla wolności, równości i szans.

Tegorocznego zwycięzcę wybrało niezależne jury, w którego skład weszli przedstawiciele prasy i społeczeństwa obywatelskiego z 27 państw członkowskich Unii oraz przedstawiciele najważniejszych europejskich stowarzyszeń dziennikarskich.

Nagroda, a także kwota 20 000 euro, którą otrzymuje laureat, są wyrazem poparcia przez Parlament Europejski dla dziennikarstwa śledczego i służą uwypukleniu znaczenia wolnej prasy.