Nagroda im. Sacharowa 2021: Aleksiej Nawalny uhonorowany przez Parlament Europejski 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

W środę, Daria Nawalna przyjęła Nagrodę im. Sacharowa w imieniu swojego ojca Aleksieja Nawalnego  

Córka Aleksieja Nawalnego Daria Nawalna odebrała Nagrodę im. Sacharowa Parlamentu Europejskiego w imieniu swojego uwięzionego ojca na ceremonii 15 grudnia.

Odbywający obecnie karę więzienia w rosyjskiej kolonii karnej Aleksiej Nawalny jest od ponad dekady czołową postacią opozycji w tym kraju. Jest znany z walki z korupcją i z łamaniem praw człowieka przez Kreml.


Przemawiając na otwarciu ceremonii, Przewodniczący Parlamentu David Sassoli chwalił odwagę Nawalnego: „Zastraszano go, torturowano, otruto, aresztowano, uwięziono, ale nie zdołano go uciszyć... Jak sam kiedyś powiedział, korupcja rozwija się tam, gdzie nie ma poszanowania praw człowieka. Uważam, że ma rację. Walka z korupcją to także walka o poszanowanie uniwersalnych praw człowieka. Jest z pewnością walką o godność ludzką, o dobre rządy i praworządność”. Przewodniczący wezwał również do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego.

Przyjmująca nagrodę w imieniu swojego ojca Daria Nawalna skrytykowała tych, którzy chcą udobruchać dyktatorów w imię pragmatyzmu. Stwierdziła, że Europa musi pozostać wierna swoim ideałom: „Kiedy napisałam do mojego taty i zapytałam: Co chciałbyś, żebym powiedziała z twojego punktu widzenia? Odpowiedział: Powiedz, że nikt nie powinien równać Rosji z reżimem Putina. Rosja jest częścią Europy, a my dążymy do bycia jej częścią. Ale chcemy też, aby Europa starała się o siebie, o te wspaniałe idee, które są jej podstawą. Dążymy do Europy idei, poszanowania praw człowieka, demokracji i uczciwości”.

Na uroczystości w Strasburgu obecny był również Leonid Wołkow, doradca polityczny Aleksieja Nawalnego, oraz jego rzeczniczka Kira Jarmysz.


Afganki walczące o prawa kobiet w swoim kraju oraz boliwijska polityk Jeanine Áñez to pozostałe finalistki Nagrody im. Sacharowa Parlamentu Europejskiego w 2021 roku.

Kim jest Aleksiej Nawalny?

Aleksiej Nawalny został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sacharowa na mocy decyzji Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego i przywódców grup politycznych z 20 października 2021 roku. Zyskał międzynarodowy rozgłos za organizowanie demonstracji przeciwko rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi i jego rządowi, kandydowanie na prezydenta i opowiadanie się za antykorupcyjnymi reformami.


W sierpniu 2020 r. Nawalny został otruty i przez kilka miesięcy wracał do zdrowia w Berlinie. Aresztowano go po powrocie do Moskwy w styczniu 2021 r., a obecnie przebywa w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, gdzie ma pozostać jeszcze przez 2 lata. Nawalny rozpoczął długi strajk głodowy pod koniec marca 2021 r., w proteście przeciwko brakowi dostępu do opieki zdrowotnej.


W czerwcu 2021 r. rosyjski sąd nazwał organizację Aleksieja Nawalnego Fundację Antykorupcyjną i jego biura regionalne „grupami ekstremistycznymi”.


W rezolucji przyjętej w styczniu 2021 r. posłowie domagali się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego i wszystkich innych osób zatrzymanych podczas protestów o jego uwolenienie oraz wezwali kraje UE do znacznego zaostrzenia sankcji wobec Rosji; wezwanie, które powtórzyli w kwietniu 2021 roku.


Nagroda im. Sacharowa Parlamentu Europejskiego

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 r., aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć sowieckiego fizyka i politycznego dysydenta Andrieja Sacharowa, a nagroda pieniężna wynosi 50 000 euro.

W 2020 roku Parlament przyznał nagrodę białoruskiej opozycji demokratycznej.