Przewodniczący Sassoli zostanie uhonorowany na posiedzeniu plenarnym 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament uhonoruje swojego Przewodniczącego podczas ceremonii, która odbędzie się w poniedziałek w Strasburgu  

11 stycznia zmarł przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Parlament uczci jego pamięć podczas ceremonii, która odbędzie się w przyszły poniedziałek w Strasburgu.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zmarł dziś w Aviano (Włochy), gdzie był hospitalizowany od 26 grudnia. Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2009 roku, został wybrany na przewodniczącego w lipcu 2019 roku na pierwszą połowę kadencji.

Przewodniczący Sassoli przyjął nadzwyczajne środki umożliwiające Parlamentowi Europejskiemu wykonywanie jego obowiązków i zadań wynikających z traktatów w trakcie trwania pandemii. Odegrał on również znaczącą rolę w propagowaniu ambitnego długoterminowego budżetu UE i skutecznego instrumentu odbudowy. Ponadto zmarły Przewodniczący przewodził Parlamentowi w okazywaniu solidarności z osobami znajdującymi się w mniej korzystnej sytuacji, podczas pierwszej fali kryzysu, poprzez działania wspierające w miastach goszczących Parlament Europejski, takie jak zapewnianie posiłków organizacjom charytatywnym i schronienia w pomieszczeniach Parlamentu kobietom będącym ofiarami przemocy. Przewodniczący Sassoli, zdecydowany wyciągnąć wnioski z tej pandemii, wezwał również posłów do szeroko zakrojonej refleksji, w celu przemyślenia i wzmocnienie demokracji parlamentarnej.

Jako oddany Europejczyk, zmarły przewodniczący Sassoli podkreślił w swoim przemówieniu na grudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej kilka tygodni temu, że "tym, czego Europa potrzebuje i potrzebuje przede wszystkim, jest nowy projekt nadziei. Myślę, że możemy zbudować ten projekt w oparciu o trzy potężne filary: Europę, która wprowadza innowacje, Europę, która chroni i Europę, która oświeca”.

Ceremonie upamiętniające

W poniedziałek 17 stycznia podczas otwarcia sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się uroczystość upamiętniająca Przewodniczącego, w której udział weźmie były poseł do PE i premier Włoch Enrico Letta.

W Rzymie, ciało Przewodniczącego Davida Sassoliego zostanie wystawione publicznie w czwartek 13 stycznia w godzinach od 10.00 do 18.00 w Sala della Protomoteca na Campidoglio, a msza żałobna odbędzie się w piątek 14 stycznia o godzinie 12.00 w bazylice Santa Maria degli Angeli.

Wybór nowej osoby na stanowisko Przewodniczącego PE

Zgodnie z Regulaminem PE (art. 20) w dniach poprzedzających wybór nowego przewodniczącego prezydencję tymczasową sprawuje osoba, która jest pierwszym wiceprzewodniczącym instytucji. Jak pierwotnie planowano przed nagłym odejściem przewodniczącego Sassoliego, wybór przewodniczącego na drugą połowę kadencji Parlamentu Europejskiego odbędzie się w najbliższy wtorek podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Następnie odbędą się wybory wiceprzewodniczących i kwestorów.