Posłowie za zawieszeniem ceł na wszystkie towary eksportowane z Ukrainy 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Wojna wywołana przez Rosję ma poważne konsekwencje gospodarcze, które zawieszenie ceł ma na celu złagodzić © AFP/PHILIPPE DESMAZES  
  • Instrumenty obejmują produkty przemysłowe, owoce i warzywa, stal
  • Zawieszenie obowiązuje przez rok
  • UE jest najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy

W czwartek Parlament poparł roczne zawieszenie ceł importowych UE na wszystkie towary eksportowane przez Ukrainę, co ma wesprzeć gospodarkę kraju.

Ta tymczasowa liberalizacja handlu, zatwierdzona 515 głosami, przy 32 przeciw i 11 wstrzymujących się, jest odpowiedzią na skutki wojny Rosji z Ukrainą, która ogranicza możliwości handlowe tego kraju. Procedura wprowadzenie tych środków została przyspieszona, aby umożliwić ich przyjęcie na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym. W pełni zniosą one cła przywozowe na produkty przemysłowe, cła przywozowe na owoce i warzywa, a także cła antydumpingowe i środki ochronne na import stali na okres jednego roku.


Cytat

“ W obliczu rosyjskiej agresji Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność i bezpieczeństwo, ale także o wolność i bezpieczeństwo całej Europy. Dlatego musimy wspierać Ukrainę na wszystkich szczeblach, wykorzystując wszelkie dostępne nam narzędzia: nie tylko broń i sankcje, ale także naszą siłę handlową. Udzielanie Ukrainie wsparcia, którego potrzebuje, aby się bronić, nie kończy się na polu bitwy; obejmuje ono również zapewnienie, że gospodarka Ukrainy pozostanie prężna i konkurencyjna.
Dziś musimy pokazać, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest absolutne, niewzruszone i nieodwracalne, wdrażając te bezprecedensowe środki liberalizacji handlu. Sława Ukrainie!"”, powiedziała Sandra Kalniete (EPP, LV), odpowiedzialna za sprawozdania na temat Ukrainy


Kontekst

Stosunki między UE a Ukrainą reguluje układ stowarzyszeniowy. Głęboka i kompleksowa strefa wolnego handlu, której dotyczy umowa, od 2016 roku zapewnia ukraińskim przedsiębiorcom preferencyjny dostęp do rynku UE.


UE jest najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy, na którego przypada ponad 40% całkowitego handlu towarami w 2021 roku. Z kolei Ukraina reprezentuje około 1,2% całego handlu UE.


Kolejne kroki

Środek te zostaną zastosowane kolejnego dnia po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.