Komisja Rolnictwa PE oceni korytarze żywnościowe na granicy polsko-ukraińskiej 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Delegacja Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pod przewodnictwem Norberta Linsa (EPP, DE), uda się na granicę polsko-ukraińską w dniach 20-21 czerwca 2022 roku.

Podczas misji posłowie odwiedzą przejścia graniczne w Medyce (kolejowe) i Korczowej (drogowe), aby ocenić import ukraińskich produktów rolnych i możliwości alternatywnych tras. Zdolności magazynowe produktów rolnych będą tematem wymiany poglądów posłów AGRI z przedstawicielami ukraińskiego i polskiego biznesu i handlu.


Przed misją Pan Norbert Lins, Przewodniczący Komisji AGRI, powiedział: "Ze względu na rosyjską blokadę ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, eksport zboża musi być transportowany drogą lądową i kolejową. Jest to ogromne wyzwanie infrastrukturalne i biurokratyczne na granicach Ukrainy. Celem tej misji rozpoznawczej na granicy polsko-ukraińskiej jest ustalenie, na czym polegają bieżące problemy i gdzie można szybko i w nieskomplikowany sposób udzielić pomocy ze strony europejskiej."


Do Norberta Linsa dołączy pięć innych europosłów: Herbert Dorfmann (EPP, IT), Juozas Olekas (S&D, LT), Ulrike Müller (Renew, DE), Tilly Metz (Greens/EFA, DE), Veronika Vrecionova (ECR, CZ).


Konferencja prasowa


Konferencja prasowa odbędzie się 21 czerwca o godz.12:00 w pokoju konferencyjnym numer 2 w Hotelu Metropolitan, Juliusza Słowackiego 16, 35-001 Rzeszów.


Konferencja prasowa będzie miała formę hybrydową. Dziennikarze, którzy chcieliby wziąć udział w konferencji osobiście lub poprosić o łącze umożliwiające im zdalne połączenie, powinni skontaktować się z oficerami prasowym Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, podając imię nazwisko oraz nazwę redakcji.


Łukaszem Kemparą - lukasz.kempara@europarl.europa.eu, tel. +48 605 655 050


lub


Bartoszem Ochapskim - bartosz.ochapski@europarl.europa.eu +48 508 856 913


Konferencja prasowa będzie tłumaczona na język angielski i polski.


Kontekst


W dniu 24 marca Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do utworzenia korytarzy żywnościowych z i na Ukrainę. W dniu 12 maja Komisja opublikowała plan działania dotyczący pasów solidarności UE-Ukraina w celu ułatwienia ukraińskiego eksportu rolnego i handlu dwustronnego z UE, który ma na celu przywrócenie handlu z Ukrainą poprzez rozwiązanie problemu wąskich gardeł transportowych i administracyjnych oraz przekierowanie przepływów na alternatywne trasy.