Parlament zatwierdza plany uzupełnienia rezerw gazu przed zimą 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Operatorzy magazynów gazu będą musieli poddać się certyfikacji, aby uniknąć ryzyka ingerencji z zewnątrz © AdobeStock_sezer66  

W odpowiedzi na wojnę Rosji z Ukrainą Unia planuje uzupełnić strategiczne rezerwy gazu przed zimą, co zapewni bezpieczeństwo dostaw energii.

  • Uzupełnianie magazynów ma chronić obywateli i przedsiębiorstwa w razie przerwania dostaw gazu
  • Do 1 listopada 2022 roku magazyny gazu należy wypełnić przynajmniej w 80%
  • Przewidziano środki, które mają chronić zapasy przed ingerencją z zewnątrz
  • Magazyny gazu staną się infrastrukturą krytyczną

Nowe rozporządzenie, uzgodnione już z ministrami państw członkowskich Unii, ustala, że magazyny gazu należy do 1 listopada 2022 roku wypełnić w przynajmniej 80%. Państwa członkowskie i operatorzy powinni starać się napełnić magazyny w 85%. W kolejnych latach poziom wypełnienia magazynów powinien wynosić 90%. Dzięki temu Europejczycy będą w mniejszym stopniu narażeni na ewentualne szoki podażowe. W rozporządzeniu podkreślono, że kraje Unii powinny dywersyfikować źródła dostaw gazu i zwiększać efektywność energetyczną.

Obowiązkowa certyfikacja magazynów gazu

Zgodnie z rozporządzeniem magazyny gazu staną się infrastrukturą krytyczną. Wszyscy operatorzy magazynów będą musieli poddać się nowej obowiązkowej certyfikacji. Zmniejszy to ryzyko ingerencji z zewnątrz. Operatorzy, którzy nie uzyskają takiej certyfikacji, będą musieli zrezygnować z własności lub kontroli nad unijnymi magazynami gazu.

Wspólne zamówienia

Do sierpnia 2022 roku Komisja wyda wytyczne dotyczące sposobu, w jaki kraje Unii mogą wspólnie zamawiać gaz. Taki mechanizm wspólnych zamówień mogą uruchomić co najmniej dwa państwa członkowskie.

Cytaty

Przyjęte rozporządzenie jest odpowiedzią na obecną sytuację, kiedy to Gazprom używa dostaw energii jako broni. Stworzyliśmy więc dla siebie tarczę”, powiedział poseł Jerzy Buzek (PPE, Polska), który kieruje zespołem negocjacyjnym Parlamentu. „Dzięki rozporządzeniu nikt już nie użyje energii jako broni, sami będziemy odpowiedzialni za nasze zdolności magazynowe. Możemy również formalnie rozpocząć wspólne zakupy gazu ziemnego w UE”.

„Kraje o dużych pojemnościach magazynowych będą zobowiązane do przechowywania w nich co najmniej 35% swojego zużycia. Kraje, które nie mają zdolności magazynowych, będą musiały zawrzeć umowy z innymi państwami członkowskimi na magazynowanie dla nich niezbędnych ilości gazu. Jest to mechanizm solidarności, do którego zachęca to rozporządzenie”, powiedział sprawozdawca i przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Cristian Buşoi (PPE, Rumunia).

Wystąpienia można obejrzeć tutaj.


Kolejne kroki

Przepisy przyjęto w czwartek stosunkiem głosów 490 do 47, przy 55 głosach wstrzymujących się. Teraz musi zatwierdzić je Rada, po czym zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym i będą mogły wejść w życie.

Kontekst

Komisja Europejska przyjęła wniosek ustawodawczy 23 marca. Ma on związek z napaścią Rosji na Ukrainę. 5 kwietnia Parlament zagłosował za uruchomieniem procedury przyspieszonej, a dwa dni później poparł wniosek. Na szczycie w Wersalu przywódcy Unii opowiedzieli się za przyjęciem środków, które miałyby rozwiązać kwestię niezależności energetycznej.