Ceny energii: Posłowie chcą szybkich działań chroniących konsumentów i firmy 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Instrumenty solidarnościowe wobec zysków firm energetycznych mogłoby obniżyć rachunki za energię.© Praewphan_AdobeStock_490567119_WEB.jpg  

We wtorek, środki zapobiegające dramatycznemu wzrostowi cen energii były przedmiotem debaty z czeską prezydencją w Radzie i z Komisją.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawi jutro na sesji plenarnej nadzwyczajne propozycje dotyczące energii podczas swojego przemówienia o stanie Unii Europejskiej.


Podczas debaty czeska prezydencja ogłosiła, że Rada będzie starała się zatwierdzić nadchodzące wnioski Komisji Europejskiej podczas nadzwyczajnego posiedzenia pod koniec września.


Komisarz ds. energii Kadri Simson powiedziała, że Komisja Europejska zaproponuje instrumenty zmniejszające zapotrzebowanie na energię elektryczną w godzinach szczytu cenowego, aby wprowadzić większą równowagę na rynku. Wprowadzi również ogólnounijny limit wynagrodzenia za energię niskoemisyjną, tak aby przychody powyżej tego limitu były wykorzystywane do pomocy państwom członkowskim we wspieraniu wrażliwych konsumentów. Powiedziała również, że Komisja będzie współpracować z organami regulacyjnymi rynku energii elektrycznej, aby rozwiązać problemy z płynnością na rynku.


Podczas debaty posłowie podkreślali, że odpowiedź UE musi być oparta na solidarności, a zyski firm energetycznych muszą być wykorzystane do ochrony konsumentów. Wielu mówców domagało się dalszego wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i rozwoju transgranicznych połączeń energetycznych - w szczególności między Francją a Hiszpanią. Inni twierdzili, że w obecnej sytuacji Niemcy nie powinny zamykać swoich pozostałych elektrowni jądrowych. Było też wezwanie do działań przeciwko spekulacjom na rynku gazu i ograniczenia szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną, podczas gdy niektórzy posłowie uznali, że energia elektryczna jest dobrem publicznym, które nie powinno być przedmiotem obrotu na giełdzie.


Kontekst


W wyniku wojny na Ukrainie, zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej i niestabilności rynku, co skłoniło Komisję i państwa członkowskie do rozważenia nowych opcji politycznych, takich jak ograniczenie cen lub oddzielenie cen gazu od cen energii elektrycznej.


W ostatnich miesiącach Parlament i Rada przyjęły plan awaryjny dotyczący napełniania rezerw gazu. Komisja uruchomiła również plan RepowerEU oraz ogólnounijne środki redukcji zużycia gazu.