Oprogramowanie szpiegowskie: Oświadczenie koordynatorów komisji o odmowie współpracy przez polskie władze  

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Posłowie potępiają brak współpracy polskich władz w związku z wizytą rozpoznawczą w Polsce 19 i 21 września, do której przygotowuje się komisja śledcza ds. oprogramowania szpiegowskiego.

Dziś (15 września 2022), koordynatorzy reprezentujący swoje grupy polityczne w komisji śledczej PE do zbadania wykorzystania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i równoważnego oprogramowania inwigilacyjnego wydali następujące oświadczenie:


"Zdecydowanie potępiamy fakt, że polski rząd odmówił współpracy z komisją śledczą, odrzucając zaproszenie na wysłuchanie i odmawiając spotkania z misją rozpoznawczą w przyszłym tygodniu. Uważamy, że takie spotkania dałyby rządowi możliwość odpowiedzi na doniesienia o nielegalnym stosowaniu inwigilacji wobec osób uznanych za przeciwników politycznych. Niemniej jednak komisja będzie nadal pracować sumiennie i w sposób przejrzysty nad ujawnieniem nadużyć związanych z oprogramowaniem szpiegowskim w Unii Europejskiej, nawet jeśli rząd państwa członkowskiego nie wywiąże się ze swojego obowiązku współpracy z komisją śledczą PE. Z zadowoleniem przyjmujemy współpracę wielu innych podmiotów, w tym ofiar, ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, którzy są dziś obecni, i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania w przyszłym tygodniu."


Koordynatorzy grup politycznych:


Juan Ignacio Zoido Álvarez (EPL, Hiszpania)

Hannes Heide (S&D, Austria)

Róża Thun und Hohenstein (Renew, Polska)

Sophie In’t Veld (sprawozdawczyni, Holandia)

Saskia Bricmont (Zieloni/EFA, Belgia)

Anne-Sophie Pelletier (Lewica, Francja)


W czwartek, 15 września, komisja PEGA zorganizowała wysłuchanie na temat sytuacji w Polsce.


Nagranie spotkania