Parlament nalega, by UE zamroziła finansowanie dla Węgier 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Podczas debaty posłowie wzywali do nie poddawania się "szantażowi" ze strony Węgier  
  • "Środki zaradcze" zaproponowane przez Węgry nie są wystarczające
  • Węgry nadużywają jednomyślności w Radzie, aby wywierać presję na UE
  • Komisja powinna znaleźć sposoby na zapewnienie, że pomoc UE trafi do beneficjentów końcowych

Komisja i Rada powinny oprzeć się węgierskim naciskom i przyjąć proponowane instrumenty warunkowości budżetu związanej z praworządnością w celu zawieszenia funduszy spójności UE.

W rezolucji przyjętej w czwartek 416 głosami za, 124 przeciw, przy 33 wstrzymujących się, posłowie stwierdzają, że 17 środków zaradczych wynegocjowanych przez Komisję i Węgry jest "niewystarczających, aby zaradzić istniejącemu ryzyku systemowemu dla interesów finansowych UE", nawet jeśli zostaną w pełni wdrożone.


Wzywają państwa członkowskie UE do przyjęcia proponowanych środków na mocy rozporządzenia warunkowego "w celu ochrony budżetu UE przed naruszeniem zasad praworządności na Węgrzech" oraz do zniesienia ich dopiero po uzyskaniu trwałego efektu przez węgierskie środki zaradcze. "Jeśli środki te zostaną cofnięte w przyszłości, Unia powinna przystąpić do korekty finansowej" - dodają.


W odniesieniu do węgierskiego planu odbudowy i zwiększenia odporności (RRF) ubolewają, że z powodu działań rządu fundusze naprawcze nie trafiły jeszcze do narodu węgierskiego. Według PE ryzyko niewłaściwego wykorzystania funduszy UE na Węgrzech pozostaje, a Komisja nie powinna zatwierdzać węgierskiego planu RRF, dopóki kraj ten nie zastosuje się w pełni do wszystkich zaleceń w dziedzinie praworządności oraz wszystkich istotnych wyroków Trybunału UE i Trybunału Praw Człowieka.


Naciski ze strony Węgier i beneficjentów końcowych


Posłowie wzywają Komisję i Radę, aby nie poddawały się presji, jaką wywierają na nie Węgry, blokując kluczowe decyzje UE, takie jak 18 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy czy umowa w sprawie globalnej minimalnej stawki podatku od osób prawnych. W tekście stwierdzono, że to "nadużycie" zasady głosowania jednomyślnego nie powinno "mieć żadnego wpływu" na decyzje dotyczące węgierskiego planu naprawczego i stosowania przepisów dotyczących warunkowości państwa prawa.


Parlament podkreśla, że końcowi beneficjenci funduszy UE nie powinni być pozbawieni wsparcia z powodu braku współpracy ze strony ich rządu i wzywa Komisję do znalezienia sposobów dystrybucji funduszy UE za pośrednictwem samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych.


Wreszcie, posłowie skarżą się, że wniosek o uruchomienie rozporządzenia o warunkowości wobec Węgier jest od dawna spóźniony i nie idzie wystarczająco daleko - "po długim czasie i ze zbyt ograniczonym zakresem". Parlament wzywa Komisję do podjęcia działań również w odniesieniu do innych naruszeń praworządności, zwłaszcza tych dotyczących niezależności sądownictwa.


Kontekst


W dniu 18 września 2022 r. Komisja zaproponowała zamrożenie 7,5 mld euro w funduszach UE dla Węgier, powołując się na problemy związane z korupcją i zamówieniami publicznymi, po tym jak w kwietniu uruchomiła przeciwko Węgrom mechanizm warunkowości dotyczący praworządności.


Po negocjacjach z Komisją Węgry przedstawiły 17 środków zaradczych, takich jak utworzenie antykorupcyjnej grupy zadaniowej i zmiany w przepisach dotyczących zamówień publicznych, w celu rozwiązania problemów.


Rada ma czas do 19 grudnia, by podjąć decyzję - większością kwalifikowaną - na podstawie wniosku Komisji.