Parlament przyjmuje nowe przepisy, które pomogą w walce z wylesianiem na świecie 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

  • W latach 1990–2020 wylesianie spowodowało utratę obszaru większego niż powierzchnia Unii Europejskiej, przy czym konsumpcja w Unii jest powodem około 10% tych strat.
  • Nowymi przepisami objęto bydło, kakao, kawę, olej palmowy, soję, drewno, gumę, węgiel drzewny i produkty z papieru drukowanego
  • Jako dodatkowe wymogi dodano prawa człowieka i prawa ludności zamieszkującej tereny dotknięte wylesianiem

By walczyć ze zmianą klimatu i utratą bioróżnorodności, przedsiębiorstwa będą musiały pilnować, aby produkty sprzedawane w Unii nie prowadziły do wylesiania i degradacji lasów.

W latach 1990–2020, zniknęły lasy z obszaru większego niż Unia Europejska ©AdobeStock Richard-Carey  

Zakazem nie będzie objęty żaden konkretny kraj ani towar. Przedsiębiorstwa będą jednak mogły sprzedawać produkty w Unii tylko wtedy, gdy dostawca produktu wyda tzw. oświadczenie o należytej staranności. Będzie ono potwierdzać, że produkt nie pochodzi z terenów wylesionych lub nie był przyczyną degradacji lasów, w tym niezastąpionych lasów pierwotnych, po 31 grudnia 2020 roku.


Zgodnie z wnioskiem Parlamentu przedsiębiorstwa będą musiały również sprawdzać, czy produkty te są zgodne z odpowiednimi przepisami kraju, w którym są wytwarzane. Wymóg ten dotyczy też praw człowieka oraz praw ludności rdzennej.


Produkty objęte przepisami

Nowymi przepisami objęto: bydło, kakao, kawę, olej palmowy, soję i drewno, a także produkty, które zawierają te towary, były nimi karmione lub zostały wytworzone z ich użyciem (takie jak skóra, czekolada i meble), tak jak w pierwotnej propozycji Komisji. W trakcie negocjacji posłom udało się dodać do wykazu gumę, węgiel drzewny, produkty z papieru drukowanego oraz kilka pochodnych oleju palmowego.


Parlament rozszerzył też definicję degradacji lasów. Obejmuje ona teraz przekształcanie lasów pierwotnych lub lasów naturalnie odnawiających się w plantacje leśne lub inne grunty zalesione.


Kontrole oparte na analizie ryzyka

W ciągu 18 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia Komisja, w oparciu o obiektywną i przejrzystą ocenę, sklasyfikuje kraje lub ich wybrane obszary jako terytoria niskiego, standardowego lub wysokiego ryzyka. Produkty z krajów niskiego ryzyka będą podlegać uproszczonej procedurze należytej staranności. Kontrolom będzie podlegać także część podmiotów gospodarczych w zależności od poziomu ryzyka danego kraju: 9% w przypadku krajów wysokiego ryzyka, 3% – krajów standardowego ryzyka i 1% – krajów niskiego ryzyka.


Przedsiębiorstwa będą zbierać właściwe informacje, na przykład współrzędne geolokalizacyjne. Dostęp do nich będą mieć odpowiednie organy unijne, które będą prowadzić kontrole przy pomocy narzędzi monitorowania satelitarnego i analizy DNA. W ten sposób będą sprawdzać, skąd pochodzą dane produkty.


Kary za nieprzestrzeganie przepisów będą proporcjonalne i odstraszające. Najwyższa grzywna będzie wynosić co najmniej 4% całkowitego rocznego obrotu w Unii podmiotu lub przedsiębiorstwa handlowego, które nie przestrzega przepisów.


Nowe prawo przyjęto 552 głosami za, przy 44 głosach przeciw i 43 wstrzymujących się.



Cytat

Po głosowaniu sprawozdawca Christophe Hansen (PPE, LU) powiedział: „Do tej pory półki w supermarketach zbyt często były wypełnione produktami pokrytymi popiołami spalonych lasów deszczowych i nieodwracalnie zniszczonych ekosystemów, które zniweczyły źródła utrzymania rdzennej ludności. Zbyt często działo się to bez wiedzy konsumentów. Z ulgą przyjmuję fakt, że konsumenci europejscy mogą teraz być pewni, że nie będą już nieświadomie współuczestniczyć w wylesianiu, kiedy będą jeść tabliczkę czekolady lub pić filiżankę kawy. Nowe prawo jest nie tylko podstawowym elementem naszej walki ze zmianą klimatu i utratą różnorodności biologicznej, ale powinno również przełamać impas uniemożliwiający nam pogłębienie stosunków handlowych z krajami, które podzielają nasze wartości i ambicje w dziedzinie ochrony środowiska”.


Konferencja prasowa z udziałem sprawozdawcy odbędzie się dzisiaj (19.04.2023) o 14.30,transmisja na żywo tutaj.

Kolejne kroki

Tekst musi teraz zatwierdzić Rada. Następnie zostanie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20 dni później.


Informacje ogólne

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że w latach 1990–2020 420 milionów hektarów lasów – obszar większy niż Unia – przekształcono w tereny uprawne. Za około 10% globalnego wylesiania odpowiada konsumpcja w Unii Europejskiej. Za ponad dwie trzecie – olej palmowy i soja.


W październiku 2020 roku Parlament skorzystał z uprawnień zapisanych w Traktacie. Zwrócił się do Komisji, by przedstawiła projekt przepisów, które miałyby powstrzymać wylesianie powodowane przez Unię. 6 grudnia 2022 roku osiągnięto porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie nowego rozporządzenia.

Przyjmując te akty prawne, Parlament odpowiada na oczekiwania obywateli, aby UE wprowadzała i przyspieszyła ekologiczną transformację, co wyrażono w propozycjach 3(1), 3(8), 3(9), 11(1) i 11(7), zawartych we wnioskach z Konferencji w Sprawie Przyszłości Europy.