Nagroda Dziennikarska im. Daphne Caruany Galizii - zaproszenie do składania zgłoszeń 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

  • Doroczna nagroda za wybitne dziennikarstwo, promujące lub broniące podstawowych wartości UE 
  • Zwycięzca wybierany przez niezależne jury złożone z przedstawicieli prasy i społeczeństwa obywatelskiego 
  • Nagroda pieniężna w wysokości 20 000 euro 
  • Ceremonia wręczenia nagrody w połowie października, w rocznicę zabójstwa Daphne Caruany Galizii 
Nagroda im. Daphne Caruany Galizii za wybitne dziennikarstwo, jest przyznawana co roku, około 16 października, w rocznicę jej śmierci © EP  

W międzynarodowym dniu wolności prasy, 3 maja, Parlament Europejski oficjalnie ogłosił zaproszenie do zgłaszania kandydatur do nagrody dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii.

Nagroda ta jest przyznawana corocznie za wybitne dziennikarstwo, które promuje lub broni podstawowych zasad i wartości Unii Europejskiej, takich jak godność ludzka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka.


Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała: "Rzeczywistość jest taka, że dziennikarze badający niewygodne prawdy są celem ataków za wykonywanie swojej pracy. Chociaż zrobiono wszystko, aby uciszyć Daphne, nigdy nie zostanie ona zapomniana. Co roku nagroda nosząca imię Daphne jest uhonorowaniem jej pamięci. Jest ona pełnym mocy przypomnieniem zaangażowania Parlamentu Europejskiego w ochronę wolności prasy i bezpieczeństwa dziennikarzy".


Nagrodę mogą otrzymać dziennikarze zawodowi i zespoły redakcyjne dowolnej narodowości. Kandydaci mogą zgłaszać pogłębione artykuły opublikowane lub wyemitowane przez media mające siedzibę w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem nagrody jest wspieranie i podkreślanie znaczenia profesjonalnego dziennikarstwa dla ochrony wolności i równości.


Zwycięską pracę wybierze niezależne jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele prasy i społeczeństwa obywatelskiego z 27 państw członkowskich UE oraz przedstawiciele głównych europejskich stowarzyszeń dziennikarskich. Ceremonia wręczenia nagród będzie miała miejsce, jak co roku, w okolicach 16 października, w rocznicę zamordowania Daphne Caruany Galizii.


Nagroda oraz 20 000 euro stanowią dowód silnego wsparcia Parlamentu Europejskiego dla dziennikarstwa śledczego i znaczenia wolnej prasy. W ciągu ostatnich kilku lat Parlament ostrzegał o próbach osłabienia pluralizmu mediów zarówno w UE, jak i poza nią.


Posłowie potępiali ataki na dziennikarzy, zwłaszcza ze strony polityków, i wzywali Komisję Europejską do przedstawienia przepisów przeciwko nadużyciom. W ubiegłym roku przedstawiono propozycję przeciwdziałanie dokuczliwym działaniom prawnym przeciwko dziennikarzom i aktywistom.


Dziennikarze mogą zgłaszać swoje publikacje online na stronie https://daphnejournalismprize.eu/ do 31 lipca 2023 roku, do północy (czasu środkowoeuropejskiego).

Kim była Daphne Caruana Galizia?


Daphne Caruana Galizia była maltańską dziennikarką, blogerką i działaczką antykorupcyjną, która obszernie informowała o korupcji, praniu pieniędzy, przestępczości zorganizowanej, sprzedaży obywatelstwa i powiązaniach rządu maltańskiego z Panama Papers. Była wielokrotnie nękana i otrzymywała liczne groźby, została zamordowana w wybuchu bomby podłożonej w samochodzie, 16 października 2017 roku. Oburzenie w związku z postępowaniem władz w śledztwie dotyczącym jej zabójstwa ostatecznie doprowadziło do ustąpienia premiera Josepha Muscata. Krytyczni wobec uchybień w śledztwie, w grudniu 2019 roku, posłowie wezwali Komisję Europejską do podjęcia stosownych działań. W październiku 2022 roku, pięć lat po zabójstwie dziennikarki, Parlament uznał postępy w postępowaniu sądowym i reformy przyjęte na Malcie. Posłowie wyrazili jednak ubolewanie, że śledztwa doprowadziły jedynie do trzech wyroków skazujących i nalegali, aby wszyscy zamieszani w sprawę, na każdym szczeblu, zostali postawieni przed sądem.