Cotygodniowy biuletyn wyborczy
7 czerwca 2024 r.
Europa głosuje!
Wybory europejskie oficjalnie się rozpoczęły! Kilka krajów oferuje możliwość wczesnego głosowania - w Estonii można głosować online od poniedziałku 3 czerwca. Wybory w Holandii odbyły się w czwartek 6 czerwca w Holandii odbył się dzień wyborów. Dziś, 7 czerwca, Irlandczycy i Czesi udadzą się do urn wyborczych, a reszta Europy pójdzie w ich ślady w weekend.
W sumie około 360 milionów Europejczyków może ruszyć do urn, aby wybrać 720 członków następnego Parlamentu Europejskiego.
2 miliony 16- i 17-latków będzie uprawnionych do głosowania po raz pierwszy - w Belgii, Niemczech, na Malcie i w Austrii można głosować po ukończeniu 16 lat oraz po ukończeniu 17 lat w Grecji. We wszystkich pozostałych krajach, aby głosować, trzeba mieć ukończone 18 lat.
Informacje o tym, jak i kiedy głosować, są dostępne na stronie internetowej poświęconej wyborom.
Szacunkowe (od 20.15 do 20.30) i wstępne wyniki (od 23.15 do 23.30) wyborów będą aktualizowane w czasie rzeczywistym na stronie internetowej z wynikami wyborów europejskich.
Relacja z wyborów europejskich na żywo
Media mogą korzystać z materiałów filmowych z wyborów odbywających się we wszystkich państwach członkowskich UE z EbS lub Centrum Multimedialnego. Nagranie holenderskiego lokalu wyborczego mieszczącego się w wiatraku jest dostępne tutaj. Obywatele UE głosowali już na wyspie Svartsö w Szwecji lub na promie w Kemiönsaari (Finlandia). Obywatele UE z czternastu krajów mieli również możliwość głosowania korespondencyjnego, jak np.: Grecy. Materiały filmowe z wyborów będą przesyłane przez cały weekend - w tym nagrania czołowych kandydatów i liderów grup oddających swój głos.
Dni i noc wyborcza w Brukseli
Parlament Europejski w Brukseli został całkowicie przekształcony, aby pomieścić ponad 1000 przedstawicieli mediów z ponad 90 krajów. Sala plenarna zamienia się w jedną ogromną salę prasową. Przewidziano 700 miejsc pracy dla dziennikarzy, przygotowano 125 stanowisk stand-up, w tym 66 w sali plenarnej, na trzech poziomach o powierzchni 420 m2 oraz 185 linii szerokopasmowych do transmisji.
Praktyczne szczegóły dla dziennikarzy oraz podsumowania na dni i noc wyborczej dostępne są tutaj.
Warto wiedzieć
- Rzecznicy Praw Obywatelskich krajów UE i przewodniczący krajowych komisji petycji wydali wspólne oświadczenie wzywające wszystkich uprawnionych obywateli do głosowania, podkreślając potrzebę silnego zaangażowania obywatelskiego w celu wzmocnienia instytucji demokratycznych.
- Nadal nie wiesz, na kogo głosować? Opracowano kilka ogólnoeuropejskich aplikacji, które mają pomóc w dokonaniu wyboru, takich jak Palumba, EU&I, VoteSwiper czy EuroMPmatch. Dostępne są również różne aplikacje dla poszczególnych krajów w kilku językach, aby pomóc obywatelom w dokonaniu wyboru.
Kontakty:
-
Neil CORLETT
Head of the Press Unit