Poslowie wzywają UE do zadbania o własne bezpieczeństwo
- Więcej broni i amunicji dla Ukrainy
- Działania przygotowawcze muszą być "zbliżone do działań wojennych"
- Uproszczenie procesu decyzyjnego w kwestiach obronnych
- Posłowie z zadowoleniem przyjmują plan ReArm wzywając do innowacyjnych rozwiązań dotyczących finansowania
UE stoi w punkcie zwrotnym, a standardowe działania nie wystarczą już wobec zagrożeń i ataków na bezpieczeństwo europejskie.
W rezolucji przyjętej w środę, Parlament wzywa UE do pilnego działania i zapewnienia własnego bezpieczeństwa. Będzie to oznaczać, zdaniem posłów, wzmocnienie relacji z partnerami o podobnych poglądach i zdecydowane zmniejszenie zależności od krajów spoza UE w kwestiach obronnych.
Tak zwana "biała księga" w sprawie przyszłości europejskiej obronności, którą Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel mają przedstawić w przyszłym tygodniu, powinna zawierać konkretne propozycje dla Rady Europejskiej, aby umożliwić "prawdziwie przełomowe wysiłki" i działania "zbliżone do tych z czasów wojny", stwierdzili posłowie z zadowoleniem przyjmując ostatnio przedstawiony plan ReArm.
EU jako rzeczywisty gwarant bezpieczeństwa
Aby osiągnąć pokój i stabilność w Europie, UE musi wspierać Ukrainę i sama stać się bardziej odporna, argumentują posłowie. W rezolucji stwierdzili, że "Europa stoi dziś w obliczu najpoważniejszego zagrożenia militarnego dla swojej integralności terytorialnej od zakończenia zimnej wojny". Wzywają też państwa członkowskie, partnerów międzynarodowych i sojuszników z NATO do zniesienia wszelkich ograniczeń w stosowaniu zachodnich systemów uzbrojenia dostarczonych do Ukrainy przeciwko celom wojskowym na terytorium Rosji.
Rosja - wspierana przez swoich sojuszników Białoruś, Chiny, Koreę Północną i Iran - jest "najważniejszym bezpośrednim i pośrednim zagrożeniem dla UE", stwierdzono w rezolucji. Posłowie podkreślają, że ostatnie działania i oświadczenia administracji Trumpa zwiększyły obawy o przyszłe stanowisko USA wobec Rosji, NATO i bezpieczeństwa europejskiego, potępiając stanowczo grożby USA wobec Grenlandii. W tym kontekście Parlament podkreśla, że wysiłki obronne UE "nie mogą pozostać ograniczone pod względem wielkości, rozdrobnione pod względem zakresu i długotrwałe w realizacji". Posłowie domagają się zwiększenia wysiłków w dziedzinie wojskowości, ale także w sektorze przemysłowym, technologicznym i wywiadowczym.
Gotowość na najbardziej ekstremalne sytuacje wojskowe
Tekst mówi, że UE musi umożliwić swojej administracji "znacznie szybsze przejście przez procedury" w przypadku wojny lub innych kryzysów bezpieczeństwa na dużą skalę. Podkreślając znaczenie współpracy UE-NATO, posłowie wzywają również do stworzenia w pełni zdolnego do działania europejskiego filaru w NATO, który byłby w stanie działać autonomicznie, gdy zajdzie taka potrzeba.
Posłowie uważają, że UE musi zdecydować się na zjednoczoną i jasną długoterminową wizję europejskiego przemysłu obronnego i wzywają do znacznego zwiększenia wspólnych zamówień sprzętu z państw członkowskich UE. Podkreślają, że podejmowanie decyzji w sprawie europejskiej obronności powinno być mniej złożone. Popierają utworzenie Rady Ministrów Obrony i przejście od jednomyślności do kwalifikowanej większości dla decyzji UE w tej dziedzinie, z wyjątkiem operacji wojskowych z mandatem wykonawczym.
Parlament ostrzega, że bez znacznego wzrostu inwestycji, cele UE w zakresie bezpieczeństwa i obrony nie zostaną osiągnięte ani w zakresie wsparcia wojskowego dla Ukrainy, ani w zakresie poprawy wspólnego bezpieczeństwa europejskiego. Posłowie stwierdzają, że "pilne potrzeby nie mogą czekać na kolejne Wieloletnie Ramy Finansowe". Wzywają do "innowacyjnych rozwiązań w celu niezwłocznego znalezienia dodatkowych funduszy", takich jak system europejskich obligacji obronnych, w celu finansowania inwestycji militarnych na dużą skalę.
Rezolucja została przyjęta 419 głosami za, 204 przeciw, przy 46 wstrzymujących się.
Kontakty:
-
Snježana KOBEŠĆAK SMODIŠ
Press Officer