Press Room 

Filtr 

Sesja plenarna  
 

Cel UE dotyczący 20% udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii, do roku 2020, został osiągnięty w wielu państwach członkowskich, w czwartkowym głosowaniu w sprawie sprawozdania Komisji z "postępów energii odnawialnej" posłowie wzywają państwa pozostające w tyle do nadrobienia zaległości. Osiągnięcie celu 20% efektywności energetycznej do 2020 roku, wymaga od państw pełnego wdrożenia przepisów UE, według kolejnej rezolucji, przyjętej również w czwartek.

Sesja plenarna  
EMPL  
 

Parlament poparł we wtorkowym głosowaniu przepisy ustanawiające "Europejską platformę na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie zapobiegania pracy nierejestrowanej i zniechęcania do niej". Platforma ma poprawić kulejącą na poziomie unijnym współpracę między ministerstwami pracy, związkami zawodowymi i pracodawcami w państwach członkowskich. Parlament przypomina, że nielegalne zatrudnienie szkodzi unijnej gospodarce i zakłóca równowagę na rynku pracy. Straty szacowane są na 18% PKB UE.

Sesja plenarna  
 

Propozycja wprowadzenia programu gwarancji dla młodzieży, mającego zapewnić wszystkim młodym ludziom w UE pracę, edukację lub ofertę stażu po czterech miesiącach bezrobocia uzyskała silne poparcie Parlamentu Europejskiego. Posłowie wezwali ministrów ds. zatrudnienia państw członkowskich do opracowania w lutym rekomendacji Rady dotyczącej wprowadzenia systemów gwarancji we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Sesja plenarna  
EMPL  
 

Liczba pracowników oraz środki przeznaczane na wykonywanie zadań przez inspekcje pracy w krajach członkowskich powinny być zwiększone, w celu uporania się z pracą "na czarno", fałszywym samozatrudnieniem oraz dumpingiem społecznym, stwierdzili posłowie w niewiążącej rezolucji przyjętej we wtorek.

Sesja plenarna  
 

Liderzy grup politycznych Parlamentu wypowiedzieli się w środę na temat Białej Księgi w sprawie przyszłości Europy opracowanej przez Komisję. Dokument został przedstawiony podczas sesji plenarnej przez Jean-Claude’a Junckera. Niektórzy posłowie pochwalili metodę Komisji polegającą na nakreśleniu pięć możliwych opcji dla UE na najbliższe lata. Inni skrytykowali ją za unikanie jednoznacznego opowiedzenia się za jednym ze scenariuszy i za brak konkretnych przykładów.

Sesja plenarna  
LIBE  
 

Wzajemne zaufanie do funkcjonowania strefy Schengen, solidarność i współpraca - to zalecenia Parlamentu dla państw członkowskich w przyjętym w środę sprawozdaniu.

Sesja plenarna  
 

"Wyłonione w wyborach izraelskie władze popierały i popierają model dwóch państw dla dwóch narodów" - oświadczył w środę prezydent Państwa Izrael Re'uwen Riwlin podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie jednak zauważył, że " trwała umowa pokojowa między nami a Palestyńczykami nie jest obecnie osiągalna". Izraelski prezydent zaapelował do Unii Europejskiej o pomoc w budowie zaufania między Izraelczykami i Palestyńczykami.

       
 

Akredytacja mediów 

Dziennikarze, fotoreporterzy oraz ekipy radiowe i telewizyjne potrzebują akredytacji prasowej lub/i specjalnego zezwolenia na filmowanie, aby pracować w budynkach Parlamentu Europejskiego.

FAQ 

Jak pracują posłowie, ile zarabiają i jakie ponoszą wydatki? Odpowiedzi na te i inne często zadawane pytania dotyczące metod pracy Parlamentu i kosztów jego funkcjonowania znajdują się w sekcji FAQ.

Skontaktuj się z nami 

Dział Prasowy Parlamentu Europejskiego obejmuje zespół rzeczników prasowych, których zadaniem jest pomaganie dziennikarzom i dostarczanie im informacji na temat pracy oraz decyzji podejmowanych w komisjach i na posiedzeniu plenarnym Parlamentu.