Informačný bulletin 

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   

Spravodaj plenárneho zasadnutia EP (6. - 9. júl 2015) 

  • Poslanci budú v utorok popoludní diskutovať s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom o výsledkoch samitu lídrov EÚ z 25. - 26. júna. Témami zasadnutia Európskej rady bola migrácia, bezpečnosť, jednotný digitálny trh a Grécko.

  • Poslanci budú v stredu ráno diskutovať o prioritách luxemburského predsedníctva s premiérom krajiny Xavierom Bettelom. Výsledky odchádzajúceho lotyšského predsedníctva plénum zhodnotí v prítomnosti premiérky Laimdoty Straujumy a predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera v utorok ráno.

  • Parlament sa v utorok vráti k diskusii o odporúčaniach pre vyjednávačov Komisie k rokovaniam s USA o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP), ktoré mali byť pôvodne predmetom rozpravy a hlasovania počas júnovej schôdze. Nakoľko politické skupiny potrebovali viac času na dosiahnutie kompromisu ohľadom systému ochrany investorov (ISDS), tento bod bol presunutý na júlové plenárne zasadnutie. Hlasovanie o uznesení je naplánované na stredu.

  • Parlament bude vo štvrtok diskutovať a hlasovať o možnom smerovaní reformy autorských práv v EÚ, ktorej cieľom je prispôsobiť pravidlá digitálnemu veku a nastaviť ich tak, aby ochránili európsku kultúrnu rozmanitosť a zároveň ju vo väčšej miera sprístupnili občanom. Poslanci sa okrem iného zamerajú na právo zverejňovať fotografie budov a potrebu zlepšiť cezhraničný prístup občanov k internetovému obsahu, podporujúc pritom tvorivosť a spravodlivé odmeňovanie pre autorov a tvorcov.

  • Záväzné ciele znižovania odpadu, revízia predpisov v oblasti ekodizajnu a opatrenia, ktoré by oddelili rast od využívania prírodných zdrojov patria medzi kľúčové požiadavky nelegislatívneho uznesenia, o ktorého znení bude Parlament hlasovať v stredu. Predložený vyzýva Európsku komisiu, aby predstavila návrh novej legislatívy do konca tohto roka.

  • Parlament bude v utorok hlasovať o návrhu Komisie, ktorý predpokladá navýšeniu tohtoročného rozpočtu troch agentúr EÚ zaoberajúcich sa riadením migračných tokov, ako aj ďalších prostriedkov na opatrenia v oblasti migrácie, o 69,6 milióna eur. Vyčlenenie dodatočných prostriedkov žiadali poslanci ihneď po aprílových tragédiách v Stredomorí, ktoré si vyžiadali životy približne 1.200 migrantov.

  • Parlament bude v utorok diskutovať a v stredu hlasovať o návrhu smernice, ktorá by umožnila akcionárom kótovaných spoločností aspoň raz za tri roky hlasovať o firemnej politike odmeňovania ich riaditeľov. Navrhovaný text zároveň ukladá väčším podnikom a subjektom verejného záujmu, napríklad kótovaným spoločnostiam a poisťovniam, povinnosť zverejňovať výšku zaplatených daní, získaných verejných dotácií a dosiahnutého zisku v krajinách ich pôsobenia.

  • Poslanci si na začiatku plenárneho zasadnutia v pondelok podvečer, prostredníctvom prejavu predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, pripomenú 20. výročie vraždenia v Srebrenici a vzdajú hold jeho obetiam. V dňoch 11. a 12. júla 1995 bolo počas masakry, ktorú OSN označilo za najhorší zločin v Európe od konca druhej svetovej vojny, zavraždených vyše 8.000 Bosniakov.

  • Budúca Únia kapitálových trhov (CMU) by mala priniesť nové a efektívnejšie spôsoby financovania existujúcich podnikov a startupov a zvýšiť ochranu cezhraničných investorov, uvádza sa v návrhu nelegislatívneho uznesenia, o ktorom bude Parlament hlasovať v utorok. V pondelok sa poslanci budú pýtať Komisie, akým spôsobom zaistí špecificky európsky prístup k CMU, zavedie pre malé a stredné podniky priaznivé regulačné prostredie a zabezpečí konzistentnosť a primeranosť legislatívneho návrhu.

  • Parlament bude v stredu hlasovať o reforme systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS), na ktorej špecifikách sa už poslanci neformálne dohodli s lotyšským predsedníctvom Rady. Cieľom reformy, ktorá by mala byť účinná od roku 2019, je znížiť prebytok obchodovateľných emisných povoleniek a zvýšiť tak cenu emisných práv.

  • Poslanci budú v pondelok diskutovať o možnostiach, ako pomôcť producentom mlieka a pestovateľom ovocia a zeleniny posilniť ich vyjednávaciu pozíciu v dodávateľskom reťazci, zvýšiť ich konkurencieschopnosť a zlepšiť ich odolnosť voči krízam na trhu. Dve nelegislatívne uznesenia, o ktorých bude Parlament hlasovať v utorok, tiež žiadajú Komisiu, aby pomohla producentom EÚ s exportom ich poľnohospodárskych produktov, pred ktorými sa zatvorili brány ruského trhu.

  • Európska únia sa v rámci Európskej susedskej politiky (ESP) musí vrátiť k základným hodnotám, uvádza sa v návrhu nelegislatívneho uznesenia, o ktorom budú poslanci hlasovať vo štvrtok. Prioritou ESP by malo byť vytvorenie priestoru prosperity, stability, bezpečnosti a dobrého susedstva, dodáva predkladaný text.

  • Členské štáty a Európska komisia by mali podniknúť kroky na zlepšenie výmeny informácií o cestovných poriadkoch a podporiť vývoj intermodálnych lístkov, s ktorými by cestujúci absolvoval celú cestu bez ohľadu na to, koľko rôznych spôsobov dopravy použije. Vyplýva to z návrhu nelegislatívneho uznesenia, o ktorom budú poslanci hlasovať v utorok.