Najdôležitejšie body zo zasadnutia 
 

Rozhodnutie WTO o Airbuse: Ochrana poľnohospodárov pred zvýšenými clami USA  

Reakcia Únie na zvýšenie ciel USA na najmä poľnohospodárske produkty EÚ, ktoré nasledovalo po rozhodnutí WTO v prípade Airbusu, bude v pondelok predmetom rozpravy a vo štvrtok uznesenia EP.

Poslancov bude zaujímať, aké opatrenia plánuje Európska komisia prijať v snahe minimalizovať dopady v niektorých prípadoch až o 25% vyšších ciel, ktoré Spojené štáty uplatňujú na viaceré poľnohospodárske produkty z Európskej únie od 18. októbra. Ide napríklad o francúzske vína, talianske syry či španielsky olivový olej. Zvýšenie ciel sa však týka aj nepoľnohospodárskych produktov, v prípade civilných lietadiel išlo napríklad o nárast o 10%.


Rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v prípade spoločnosti Airbus umožnilo Spojeným štátom uvaliť na produkty z EÚ dodatočné clá ako reakciu na neprimerané dotácie poskytnuté v minulosti európskemu výrobcovi lietadiel.


Európska únia však zároveň vyhrala spor s USA v prípade spoločnosti Boeing. Prijatie rozhodnutia WTO o výške ciel, ktoré bude môcť Únia uplatniť na produkty z USA v reakcii na neprimerané dotácie pre amerického výrobcu lietadiel, sa očakáva v roku 2020.Rozprava: Pondelok, 25. november

Hlasovanie: Štvrtok, 26. november

Postup: Vyhlásenie Komisie s rozpravou a uznesením

Typ dokumentu: Nelegislatívne uznesenie