Najdôležitejšie body zo zasadnutia 
 

Parlament si pripomenie 75. výročie oslobodenia Osvienčimu  

Poslanci si v stredu pripomenú oslobodenie komplexu koncentračných táborov pri Osvienčime. Plénu sa prihovorí aj Liliana Segre, ktorá nacistické besnenie prežila.

Parlament si obete holokaustu pripomenie pár dní po sedemdesiatom piatom výročí oslobodenia komplexu koncentračných táborov Auschwitz, ku ktorému došlo 27. januára 1945. Spomienkovú ceremóniu zaháji predseda EP David Sassoli príhovorom, po ktorom bude nasledovať minúta ticha.


Na ceremónii sa zúčastní svetoznáma čelistka Anita Lasker-Wallfisch, ktorá bola v Auschwitzi členkou ženského orchestra. V rokovacej sále EP zaznie „Modlitba‟ zo suity Ernesta Blocha „Zo židovského života‟ v podaní dua Mischa (violončelo) a Maxim (klavír) Maisky.


Poslancom sa následne, približne o 15.20 hod., prihovorí doživotná talianska senátorka Liliana Segre, ktorá Auschwitz prežila. Prejav prednesie aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a v prípade potvrdenia účasti aj predseda Európskej rady Charles Michel.


Ceremóniu ukončí Kaddiš Maurica Ravela v podaní Karski Quartet a Naomi Couquet (mezzosoprán).Spomienková ceremónia: Streda, 29. január