Práca poslancov EP 

Európski občania si volia poslancov EP, aby ich zastupovali. Títo poslanci tvoria právne predpisy EÚ a dohliadajú na činnosť Komisie a členských štátov. Zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení kľúčových problémov našej doby, ako sú napríklad zmena klímy, migrácia, ľudské práva a spôsob, akým regulujeme finančné trhy.

Každodenné pracovné úlohy poslanca EP sú rozdelené medzi prácu pre voličov, diskusie v politických skupinách, ako aj rokovania a hlasovania vo výboroch a počas plenárnych schôdzí.

Práca vo výboroch

V Parlamente pôsobia viaceré špecializované výbory v širokej škále politických oblastí. Skúmajú legislatívne návrhy a predkladajú k nim pozmeňujúce návrhy a prijímajú správy. Výbory tiež vymenúvajú tím poslancov EP, ktorý rokuje s Radou o právnych predpisoch EÚ. Okrem toho prijímajú uznesenia z vlastnej iniciatívy, organizujú vypočutia s odborníkmi a kontrolujú ostatné inštitúcie a orgány EÚ.

Výbory majú 25 až 76 riadnych členov a tomu zodpovedajúci počet náhradníkov.

Každý výbor si spomedzi svojich riadnych členov volí predsedu a štyroch podpredsedov, ktorí spolu tvoria predsedníctvo výboru s funkčným obdobím dva a pol roka.

Parlament môže zároveň zriaďovať podvýbory a osobitné dočasné výbory, ktorých úlohou je riešenie osobitných otázok, ako aj vyšetrovacie výbory s cieľom vyšetriť údajné porušenia práva alebo nesprávny úradný postup podľa práva EÚ. Parlamentné výbory sa obyčajne stretávajú v Bruseli. Ich diskusie sú verejné a v zásade dostupné online vo všetkých úradných jazykoch EÚ.