Zásielky balíkov do zahraničia: nové európske pravidlá  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

EÚ prijíma nové pravidlá pre zasielanie balíkov do zahraničia, ktoré by mali spotrebiteľom priniesť väčšiu cenovú transparentnosť.

V cenách zásielok sa dnes vyzná málokto, niektorí prepravcovia si tak účtujú premrštené poplatky (C) Bench Accounting on Unsplash  

V utorok 13. marca Európsky parlament prijal nové nariadenie, ktoré by malo vniesť väčšiu transparentnosť do cien poštovného a zredukovať tak bariéry, s ktorými sa stretávajú zákazníci aj webshopy pri online obchodovaní. Poslanci už schválili aj koniec geoblokovania a automatického presmerovávania.

 

Prečo sú potrebné celoeurópske pravidlá?

 

Aj vám sa už niekedy pri online nákupoch stalo, že keď ste zbadali, na koľko váš vyjde poštovné, radšej ste si celú objednávku rozmysleli? Nie ste v tom jediní, balíky do zahraničia vedia byť niekedy poriadne drahé.

 

Vysoké ceny balíkov nie sú prekážkou len pre zákazníkov ale aj pre samotných online predajcov. Ceny balíkov do zahraničia sa môžu v niektorých krajinách vyšplhať až na päťnásobok domácej ceny. Líšia sa aj podľa toho, z akej krajiny ich posielate, pričom destinácia je tá istá. Poslať škatuľu s topánkami zo Slovenska do Francúzska vás bude stáť okolo 8 eur, ak by ste ju však posielali z Belgicka, ktoré s Francúzskom susedí, zaplatili by ste aj 20 eur.

 

Neprehľadnosť a vysoké ceny  

 

Neprehľadnosť v cenách zásielok môže pošty alebo kuriérske firmy doslova lákať k tomu, aby si za svoje služby účtovali neprimerane vysoké poplatky. A tie zas odrádzajú malé firmy od toho, aby doručovali aj do zahraničia.

Zákazníci tak majú menši výber, najhoršie sú na tom tí, ktorí žijú v odľahlých oblastiach. Vysoké ceny a ich neprehľadnosť pociťujú nielen web-shopy a ich zákazníci, ale všetci, ktorí by chceli poslať balík rodine alebo priateľom do zahraničia.

Nové pravidlá v skratke  
  • Zákazníci aj online obchody si budú môcť na špeciálnom webe overiť, ktorá dodávateľská firma im môže poskytnúť najlepšie podmienky  
  • Kuriérske služby budú musieť zákazníkom poskytnúť jasné informácie o cenách a podmienkach doručenia  
  • Národné poštové úrady budú monitorovať ceny dodávateľských firiem a analyzovať neprimerane vysoké ceny  

Ďalšie kroky

 

Po zabehnutí nového systému by mala Európska komisia zhodnotiť vykonávanie týchto pravidiel a rozhodnúť, či bude potrebné ich dodatočná úprava.