Obchodné vojny: ako EÚ reaguje na neférové praktiky

Proti nečestným obchodným praktikám môže EÚ siahnuť po množstve opatrení - požiadať o pomoc Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), alebo dokonca pristúpiť absolútnej „obchodnej vojne“.

Hliníkové panely pri nakladaní v prístave
Hliník je jednou z komodít, na ktoré chcú USA uvaliť nové dovozné clo ©AP Images/European Union-EP

Ekonomika Európskej únie rozkvitá vďaka voľnému obchodovaniu. Kvôli nečestným praktikám tretín krajín však občas dochádza k ohrozeniu postavenia jej členských krajín na medzinárodnom trhu. Ide napríklad o neférové colné poplatky za tovar či abnormálne nízke ceny. Existuje tiež riziko, že konflikty v oblasti obchodu prerastú do obchodnej vojny, čo znamená, že obe strany budú naďalej zvyšovať clá alebo vytvárať iné prekážky, čo môže zdražiť výrobky a skomplikovať situáciu podnikov. EÚ môže v takýchto situáciách použiť rôzne nástroje na ochranu obchodu. Prečítajte si, ako na to, a zistite príklady nedávnych obchodných konfliktov.  


Prečítajte si viac o obchodnej politike EÚ.  


Výzva k arbitráži - úloha WTO

Európska únia a jej členské štáty sú súčasťou Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá má dokopy 164 členov. WTO vznikla, aby zabezpečila dodržiavanie pravidiel medzinárodného obchodu. Má právomoc presadzovať rozhodnutia a rozhodovať o obchodných sporoch, čo v minulosti už zabránilo vystupňovaniu konfliktov.

Na základe vopred definovaných pravidiel môže každý člen WTO podať sťažnosť na porušenie pravidiel a požadovať náhradu.

Od založenia organizácie v roku 1995 bola EÚ súčasťou 201 sporov, 110-krát ako žalobca a 91-krát ako žalovaná strana.

 

Boj proti neférovo lacnému dovozu

Členstvo vo WTO neobmedzuje EÚ v tom, aby mohla sprísniť právne predpisy týkajúce sa dovozu produktov za abnormálne nízke ceny, čo ohrozuje miestnych producentov. Tie môžu byť nízke z dôvodu absencie konkurencie v krajine, kde bol produkt vyrobený, z dôvodu vážneho zasahovania štátu do výrobných procesov, prípadne kvôli tomu, že daná spoločnosť nerešpektuje medzinárodné dohody o práci a životnom prostredí.

Prečítajte si viac o dumpingu, jeho definícii a efektoch.

Európska únia môže zasiahnuť zavedením „antidumpingových ciel“. V roku 2017 poslanci hlasovali o aktualizácii pravidiel, ktoré upravujú, kedy a ako tie clá môžu byť aplikované. Pravidlá boli v roku 2018 doplnené o ďalšie opatrenia proti neférovým obchodným praktikám. 

Prečítajte si viac o antidopingových opatreniach EÚ.

 

Boj proti zahraničným dotáciám, ktoré narúšajú hospodársku súťaž

Dňa 8. novembra 2022 Parlament schválil pravidlá na boj proti zahraničným subvenciám, ktoré deformujú trh, pre spoločnosti pôsobiace v EÚ. Tieto dotácie môžu vytvárať nerovnaké podmienky a sťažovať európskym spoločnostiam hospodársku súťaž. Poslanci EP chcú, aby Európska komisia mala právomoc vyšetrovať a potláčať tieto zahraničné dotácie poskytované spoločnostiam, ktoré sa chystajú získať podniky v EÚ alebo sa zúčastniť na verejnom obstarávaní v EÚ.



Boj proti hospodárskemu vydieraniu

Na boj proti hospodárskym hrozbám a nespravodlivému obchodnému nátlaku zo strany nečlenských krajín EÚ sa bude používať nový nástroj EÚ s názvom nástroj proti nátlaku

Cieľom nástroja proti nátlaku je pôsobiť odstrašujúco a umožniť EÚ riešiť obchodné konflikty prostredníctvom rokovaní.

V krajnom prípade by sa však mohol použiť na zavedenie protiopatrení voči krajine mimo EÚ vrátane širokej škály obmedzení týkajúcich sa obchodu, investícií a financovania.

Parlament a Rada dosiahli dohodu o konečnom znení právnych predpisov v júni 2023, ktorú poslanci EP schválili 3. októbra 2023.


Príklady obchodných konfliktov

Európska únia a Spojené štáty už riešili spoločné konflikty, napríklad pri zavedení cla za banány, ktoré uľahčilo vývoz do EÚ niektorým krajinám (Afrika, Karibik, Pacifik) na úkor krajín Latinskej Ameriky.

V roku 2018 USA zaviedli dodatočné dovozné clá na dovoz ocele a hliníka, čo poslanci EP označili za neprijateľné a nezlučiteľné s pravidlami WTO. Okrem toho boli znepokojení clami USA na španielske olivy, ktoré krajina zaviedla v tom istom roku.

Únia tiež bola v spore s Kanadou a USA kvôli dovozu hovädzieho mäsa ošetreného hormónmi, ktoré EÚ považovala za potenciálne zdraviu škodlivé. Vyriešilo sa to v roku 2012, keď sa EÚ s nimi dohodla na dovoze mäsa bez hormónov.

 

Súvisiace články