Digitálni giganti musia v EÚ platiť spravodlivý podiel daní

Občania od EÚ očakávajú, že zabezpečí, aby nadnárodné korporácie platili spravodlivé dane aj v EÚ. Tento týždeň sa tejto téme venovali aj poslanci Európskeho parlamentu v pléne.

Počas utorkovej debaty sa diskusia sústredila na medzinárodné úsilie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zamerané na modernizáciu pravidiel dane z príjmov právnických osôb v súlade s výzvami globalizácie a digitálnej revolúcie. V stredu 18. decembra poslanci prijali súvisiace uznesenie, kde sa píše, že EÚ by sa mala v plnej miere zapojiť do medzinárodného úsilia, ale v prípade neúspechu globálnych plánov by mala byť pripravená konať na európskej úrovni.


Modernizácia daní


Už nie je potrebné budovať továrne, zamestnávať pracovníkov alebo dokonca prepravovať tovar cez hranice s cieľom zárobku v krajine. Veľké spoločnosti sa čoraz viac spoliehajú na digitálne obchodné modely. Podľa súčasných pravidiel dane z príjmov právnických osôb však firmy podliehajú zdaneniu v danej krajine len vtedy, ak tam majú fyzickú prítomnosť.


Okrem toho veľké firmy majú často dcérske spoločnosti na mnohých miestach. Svoje príjmy tak môžu prelievať do jurisdikcií s nižším daňovým zaťažením. Tým sa vytvárajú stimuly pre krajiny, aby im ponúkli výhodnejšie daňové podmienky, čo v skutočnosti oberá iné štáty o daňové príjmy.


Rokovania v rámci OECD, na ktorých sa zúčastnilo 135 krajín, sa zameriavajú na riešenie problémov zdaňovania spoločností, ktoré nemajú fyzickú prítomnosť, a stanovili minimálnu sadzbu dane s cieľom zabrániť škodlivej daňovej súťaži.

Daňová spravodlivosť


Počas diskusie mnohí poslanci EP uviedli, že je potrebné zabezpečiť, aby nadnárodné a digitálne spoločnosti prispievali do spoločného rozpočtu. „Zatiaľ čo občania, spotrebitelia a malé spoločnosti platia svoj podiel so sadzbami dane vo výške 40% alebo viac, mnohé veľké nadnárodné spoločnosti tak nerobia,“ uviedla predsedníčka hospodárskeho výboru Irene Tinagli (S&D, Taliansko).


Tinagli poukázala na to, že podľa výskumu sa 40 % ziskov veľkých spoločností presúva do daňových rajov. „Súčasný medzinárodný fiškálny režim [...] zvyšuje nerovnosti a kladie väčšinu daňovej záťaže na menej mobilných daňových poplatníkov – pracovníkov a spotrebiteľov. To jednoducho nie je spravodlivé.“


Luis Garicano (Renew Europe, Španielsko) uviedol, že spoločnosť Apple zaplatila v Španielsku z ročného príjmu 320 miliónov eur daň vo výške 4 miliónov eur, zatiaľ čo Netflix zaplatil len 3140 eur. „Ako budeme financovať naše sociálne štáty, ak tí, ktorí zarábajú viac, neprispejú k jeho udržaniu?“ povedal. Tieto výzvy podľa neho nemôžeme vyriešiť s „pravidlami z 19. storočia.“


Hľadanie riešení na medzinárodnej úrovni


„Keď hovoríme o digitálnom hospodárstve, hovoríme o medzinárodných výzvach. Preto musíme na nich pracovať na medzinárodnej úrovni,“ zdôraznil Markus Ferber (EPP, Nemecko). Poukázal tiež na to, že EÚ by mala udržiavať poriadok aj u seba. „Mali by sme vyriešiť naše vlastné problémy v rámci EÚ [...] musíme skoncovať s našimi vlastnými daňovými rajmi,“ povedal.


Komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni uviedol, že EÚ je odhodlaná nájsť medzinárodnú dohodu o tejto otázke. Poslancov ubezpečil, že Komisia je pripravená konať v každom prípade. „Ak sa do roku 2020 nedosiahne žiadna alebo len slabá dohoda na medzinárodnej úrovni, je úplne zrejmé, že zostanú silné dôvody na prijatie opatrení na úrovni EÚ. Komisia bude konať na tomto základe,“ vyhlásil.