Poslanci sú za zavedenie jednotnej nabíjačky pre všetky mobilné telefóny  

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Európski poslanci sú za to, aby na všetky mobily, tablety a podobné zariadenia existovala len jedna nabíjačka. Mnohé by sa tým zjednodušilo a znížil by sa objem elektronického odpadu.

Pred rokom 2009 existovalo v EÚ až 30 druhov nabíjačiek  

Vo štvrtok 30. januára poslanci vyzvali prostredníctvom uznesenia Európsku komisiu, aby do júla tohto roku predstavila v tejto súvislosti legislatívny návrh. Prvý stimul prišiel z radov členov výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa. Poslanci sú za to, aby sa všetky smartfóny, tablety, elektronické čítačky kníh, fotoaparáty a nositeľná elektronika dali nabíjať tou istou nabíjačkou. Znížilo by sa tak množtvo elektronického odpadu a podstatne zjednodušil život užívateľov mobilných zariadení.


„Komisia musí ukázať vedúce postavenie a nenechať technologických gigantov, aby nám diktovali svoje štandardy. Ak novej komisii niečo hovorí pojem digitálna suverenita, tak do šiestich mesiacov očakávame návrh na zriadenie štandardnej jednotnej nabíjačky,“ hovorí Róża Thun (EPP, PL), podpredsedníčka výboru a spoluautorka otázky pre komisiu.


Menej odpadu


Dnes je nabíjačiek oveľa menej ako v minulosti. Štúdia z roku 2014 ukázala, že z dovtedajších 30 druhov sa ich počet do roku 2009 znížil len na tri. Ak by sme na všetky mobilné zariadenia mali jednu a tú istú nabíjačku, mnohé by sa tým zjednodušilo, znížili by sa náklady a zlepšila by sa bezpečnosť nabíjačiek. Klesol by aj objem elektronického odpadu, dnes je totiž pri každom mobile či tablete pribalená jeho vlastná nabíjačka.


Čo sa týka odpadu, len elektronický je podľa Európskej komisie najrýchlejšie rastúcim zdrojom odpadu v EÚ.

Zatiaľ len dobrovoľne


Európski zákonodarcovia žiadali zavedenie jednotnej nabíjačku už v roku 2014. Európska komisia tu doteraz uplatňovala princíp dobrovoľnosti a výrobcov mobilov len povzbudzovala k tomu, by spolupracovali.


Slovenský komisár Maroš Šefčovič, ktorý má na starosti vzťahy medzi inštitúciami, v tejto súvislosti uviedol, že tento princíp sa zatiaľ ukázal ako „najlepší, ak chceme dosiahnuť naše ciele bez toho, aby sme brzdili inovácie.“