Parlament chce nové zdroje financovania rozpočtu EÚ

Európsky parlament požaduje nové toky príjmov do rozpočtu EÚ, aby bylo možné financovať oživenie hospodárstva po koronakríze a investovať do budúcnosti Európy.

Parlament dlhodobo presadzuje, že rozpočet EÚ by mal mať nové zdroje, ktoré nebudú priamo závislé od príspevkov členských štátov.

Európsky parlament si želá ambiciózny rozpočet EÚ, ktorý by dokázal financovať hospodársku obnovu a pomohol vybudovať ekologickú Európu bez toho, aby zaťažoval daňovníkov alebo budúce generácie. Ako to dosiahnuť? Podľa poslancov je to možné prostredníctvom nových zdrojov príjmov označovaných ako "vlastné zdroje".

Pandémia Covid-19 má obrovské negatívne dopady na hospodárstvo. Podľa najnovších prognóz európska ekonomika klesne v priemere o 8,3%. EÚ aj členské krajiny už v reakcii na krízu prijali viaceré výnimočné opatrenia. Hlavným nástrojom zmien, ktoré si Európa vytýčila - stať sa ekologickejšou - bude dlhodobý rozpočet na roky 2021 - 2027.

Rozpočet na obnovu


Príprava dlhodobého rozpočtu začala v máji 2018. Medzitým však prišiel koronavírus a Európska komisia v reakcii naň v máji 2020 predložila nový návrh rozpočtu, ktorý už počítal s riešením dopadov pandémie. Komisia v súlade s predstavami Parlamentu navrhla rozpočet vo výške 1,1 bilióna eur a k tomu balík hospodárskej obnovy pozostávajúci z grantov a pôžičiek vo výške 750 miliárd eur.

Lídri členských krajín počas svojho summitu 17. - 21. júla zoškrtali navrhovaný rozpočet na 1,074 bilióna eur. Mnohí poslanci sa voči týmto škrtom ohradilia varovali, že to ohrozuje viaceré dôležité programy financované z eurofondov. O finálnej porobe rozpočtu rokuje Európsky parlament spoločne s ministrami členských štátov v rade EÚ. Rokovania boli obnovené koncom augusta.


Prečítajte si viac o ozdravnom hospodárskom pláne EÚ.

Pôžičky na financovanie fondu obnovy v výške 750 miliárd eur budú možné vďaka zmenám pravidiel financovanie rozpočtu EÚ. Na zvýšenie schopnosti EÚ požičiavať si na finančných trhoch a neskôr splácať dlh navrhuje Komisia zvýšiť maximálny objem finančných prostriedkov, ktoré môže Únia získať od členských štátov. Tento postup poslanci odhlasovali 16. septembra. Rade to umožní prijať nové pravidlá rýchlejšie a začať ratifikačný postup v 27 krajinách EÚ, aby mohol byť plán obnovy spustený čo najskôr.

Nové zdroje príjmov na financovanie hospodárskeho oživenia


Príjmy Únie - nazývané vlastné zdroje - sú už niekoľko desaťročí stále rovnaké. Zahŕňajú clá a príspevky členských krajín na základe príjmov z DPH a hrubého národného dôchodku. V priebehu rokov Parlament opakovane vyzýval k reforme systému vlastných zdrojov.

Vzhľadom k tomu, že sa Európa zotavuje z koronavírusu, poslanci požadujú, aby boli zavedené nové zdroje príjmov, ktoré zabezpečia financie na obnovu a pomôžu vybudovať ekologickejšiu Európu bez toho, aby zaťažovali daňových poplatníkov alebo budúce generácie.

Parlament navrhuje nasledujúce nové príjmy do rozpočtu Únie:

  • spoločný konsolidovaný základ dane z príjmu právnických osôb
  • zdaňovanie digitálnych služieb
  • daň z finančných transakcií
  • príjem zo systému obchodovania s emisiami
  • poplatky za nerecyklovaný odpad z plastových obalov
  • mechanizmus uhlíkového vyrovnanie na hraniciach.

Poslanci 16. septembra trvali na tom, aby existoval právne záväzný harmonogram zavádzania nových zdrojov príjmov. Parlament tiež opakovane vyzýval k zrušeniu všetkých rozpočtových zliav a opráv, z ktorých majú prospech iba niektoré krajiny EÚ.


Európania podporujú väčší rozpočet EÚ


Akékoľvek rozhodnutie najvyšších štátnych predstaviteľov o dlhodobom rozpočte Únie bude vyžadovať súhlas poslancov EP. Parlament už uviedol, že zavedenie nových zdrojov príjmov je nevyhnutným predpokladom na dosiahnutie dohody. Parlament sa cíti posilnený aj výsledkami prieskumu z júna 2020, z ktorého vyplynulo, že viac ako polovica (56%) Európanov je za to, aby EÚ mala väčšie finančné prostriedky na prekonanie dopadov pandémie COVID-19.


Pred júlovým samitom vedúcich predstaviteľov EÚ predseda rozpočtového výboru Parlamentu Johan Van Overtveldt uviedol, že „pozitívne kroky týkajúce sa rozsahu a vyváženosti fondu obnovy nemôžu kompenzovať návrhy na redukciu dlhodobého rozpočtu a vlastných zdrojov. Základné programy Únie sa ďalej znižujú, myslím tým programy ako Horizon Europe, Erasmus+, Digital Europe a migráciu.“ Dodal, že dlhodobé ciele EÚ počas pandémie nezmizli a nemali by sme na ne zabúdať.

Nechceme penalizovať budúce generácie


Počas debaty 14. septembra Valérie Hayer (Renew, FR), jedna z popredných poslankýň Európskeho parlamentu pre reformu vlastných zdrojov, vyzvala, že „musíme sa postarať o to, aby sme nezničili úspory Európanov“ a „musíme si posvietiť na uhlíkovú stopu lacného dovozu.” Podľa nej nie je správne, aby nadnárodné spoločnosti mohli robiť daňovú optimalizáciu. Hospodárske oživenie by mali podľa nej zaplatiť tieto spoločnosti a nie európski občania.


José Manuel Fernandes (EPP, PT), ďalší spravodajca pre reformu vlastných zdrojov, uviedol: "Nechceme penalizovať budúce generácie alebo robiť škrty v programoch alebo politikách EÚ. Preto bránime myšlienku vlastných zdrojov, ktoré budú musieť stačiť na to, aby sme mohli splatiť pôžičku. “

Ďalšie kroky


Parlament mať posledné slovo, aby mohol rozpočet na obdobie 2021-2027 platiť. Súčasný viacročný rozpočet sa skončí 31. decembra 2020.