Čo robiť proti ilegálnemu a škodlivému obsahu na internete

Prečítajte si, aké kroky EÚ podnikná proti ilegálnemu a škodlivému obsahu na internete bez toho, aby to malo dopady na slobody prejavu.

digitálna ilustrácia cloudu
©AdobeStock_vegefox.com

Parlament 5. júla 2022 schválil nové pravidlách o digitálnych službách, ktoré by nastavia mantinely pre rýchlo sa rozvíjajúcu digitálnu ekonomiku a zároveň nastaviť štandardy pre zvyšok sveta. Pre poslancov Európskeho parlamentu bolo dôležité, aby boli užívatelia internetu chránení pred ilegálnym a škodlivým obsahom.

Odstraňovanie ilegálneho obsahu a zachovávanie slobodu prejavu

Podľa poslancov nemožno od platforiem očakávať, že odstraňovanie ilegálneho obsahu budú robiť dobrovoľne. Požadovali preto jasné európske pravidlá pre moderovanie obsahu, ktoré by mali zabezpečiť nasledovné:

  • Užívatelia budú mať možnosť upozorniť prevádzkovateľa platformy na potenciálne nezákonný obsah, aby ho mohol bezodkladne odstrániť.
  • Užívateľ, ktorého obsah bol zmazaný, bude mať možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu platformy pred príslušným národným orgánom.
  • Nové pravidlá musia rešpektovať práva a slobody, ako je napríklad sloboda prejavu alebo právo na informácie, aby online platformy odstraňovali nelegálny obsah primerane a bez akejkoľvek diskriminácie a aby neodstraňovali obsah, ktorý nie je ilegálny.


Ak sa užívateľ napadne rozhodnutie platforiem týkajúce sa nezákonnosti obsahu vytvoreného používateľom, tento užívateľ bude mať možnosť požiadať o súdnu nápravu.

V prípade, ak je ilegálny obsah trestným činom, mali by sa tomu venovať orgány činné v trestnom konaní a súdy. Online platformy budú povinné nahlasovať závažnú trestnú činnosť príslušným orgánom.


Čo robiť proti škodlivému obsahu

S cieľom riešiť problém škodlivého obsahu, ako sú nenávistné prejavy alebo dezinformácie, nové pravidlá zvyšujú povinnosti transparentnosti pre platformy vrátane ich politík speňažovania poskytovaných služieb.


Lepšia kontrola zobrazovaného obsahu

Nové pravidlá poskytnú užívateľom viac kontroly nad tým, aký obsah na im na internete zobrazuje a aby mali možnosť vypnúť automatické spravovanie obsahu.

Zahŕňajú tiež prísnejšiu reguláciu cielenej reklamy vrátane zákazu reklamy cielenej na mladistvých a využívania citlivých informácií ako sú sexuálna orientácia, vierovyznanie alebo etnicita.

Európska komisia predstavila svoj návrh Aktu o digitálnych službách a Aktu o digitálnych trhoch 15. decembra 2020. Po ukončení rokovaní s Radou Parlament prijal oba legislatívne návrhy 5. júla 2022.

Očakáva sa, že Rada prijme Akt o digitálnych trhoch v júli a Akt o digitálnych službách v septembri. Detaily spojené s implementáciou nájdete v tlačovej správe pod textom.


Zistite viac:
Čo je Akt o digitálnych trhoch a Akt o digitálnych službách?