Petície: V roku 2011 obdržal EP viac podnetov, no menej registrovaných petícií

Čo urobíte, ak vám niekto pred domom založí "skládku odpadu"? Alebo budete z televízie neustále prijímať spolitizované informácie namiesto serióznych správ? Môžete sa sťažovať svojim priateľom a odreagovať sa, alebo môžete Európskemu parlamentu zaslať svoju petíciu a budete vypočutí na najvyššej úrovni. V minulom roku obdržal EP 2091 sťažností. Plénum Parlamentu v stredu 21. novembra prijalo správu o činnosti Petičného výboru za rok 2011.

Vašu žiadosť či sťažnosť môžete adresovať priamo Európskemu parlamentu. Petíciu môže poslať hocikto, veď sa pozrite!

Počet podnetov


V roku 2011 Európsky parlament obdržal 2091 podnetov, čo je takmer o 300 viac ako v roku 2010. Počet registrovaných petícií však neustále klesá. Parlamentný spravodajca, britský poslanec zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov Giles Chichester vysvetľuje, že tento fakt je spôsobený odlišovaním medzi skutočnými petíciami a inými požiadavkami, napríklad žiadosťou o informácie.


Druh sťažností


Petície, ktoré občania EÚ minulý rok zaslali Parlamentu, sa najviac týkali problematiky základných práv (27,9%), životného prostredia (16,1%) a vnútorného trhu (15,6%). 22% z celkového počtu petícií sa sťažovalo na EÚ ako celok, nie na konkrétnu krajinu. Väčšinou sa týkali krízy.


Kto sa sťažuje


Najväčší počet sťažností minulý rok zaslali opäť Nemci (315). Nasledovali sťažnosti zo Španielska (204) a Talianska (166). Najmenej podnetov obdržal Parlament od Lotyšov (3), Estóncov (3), Luxemburčanov (4) a Cyperčanov (4).


Petičný výbor v roku 2011 obdržal 7 sťažností zo Slovenska.         


Právo bojovať za svoje práva


Každý občan, obyvateľ, spoločnosť alebo organizácia EÚ môže Európskemu parlamentu predložiť petíciu týkajúcu sa únijného práva. Petíciu môžete podať dvoma spôsobmi: poštou alebo prostredníctvom elektronického formulára. V roku 2011 bola populárnejšia on-line forma.