Tohtoročným držiteľom Sacharovovej ceny sa stal Denis Mukwege 

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Držiteľ tohtoročnej Sacharovovej ceny Denis Mukwege ©BELGA_ANP COMM_SVEN TORFINN  

Predseda Európskeho parlamentu spoločne s lídrami politických skupín dnes rozhodli o tohtoročnom víťazovi Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. Stal sa ním africký gynekológ Denis Mukwege, ktorý sa stará o obete znásilnení. Svoje ocenenie si prevezme 26. novembra počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Konferencia predsedov sa dnes jednomyseľne rozhodla udeliť toto ocenenie Doktorovi Denisovi Mukwegemu z Konžskej demokratickej republiky za jeho starostlivosť o ženy. Predseda Parlamentu pripomenul, že politické skupiny súčasne uznali dôležitú úlohu, ktorú na Ukrajine zohrával EuroMaidan. Jeho predstaviteľov sa preto rozhodli pozvať na slávnostné odovzdávanie ceny, ktoré sa uskutoční v novembri. Okrem toho padlo aj rozhodnutie vyslať do Azerbajdžanu špeciálnu delegáciu zloženú zo zástupcov všetkých politických skupín. Tá by sa tam mala stretnúť s Leylou Yunus a priniesť jej svoju podporu v boji za ľudské práva.


Gynekológ bojujúci za práva žien

 

Vo viacerých vojnových oblastiach po celom svete je znásilňovanie žien a dievčat využívané ako vojnová zbraň. 59-ročný konžský gynekológ Denis Mukwege si je toho veľmi dobre vedomý. V roku 1998 založil v meste Bukavu v Konžskej demokratickej republike nemocnicu Panzi, kde sa stará o obete sexuálneho násilia, ktoré utrpeli ťažké zranenia. Aj keď občianska vojna v Kongu sa už oficiálne skončila, vo východnej časti krajiny stále pokračujú ozbrojené konflikty a útoky na civilné obyvateľstvo, vrátane znásilňovania. Denis Mukwege pravidelne cestuje do zahraničia s cieľom upriamiť pozornosť na porušovanie práv žien. No aj napriek tomu sa stále stará o svoju nemocnicu i svoje pacientky, ktoré vyšetruje alebo operuje dvakrát do týždňa. Nominovala ho skupina Socialistov a demokratov spoločne so skupinou ALDE a poslankyňou Barbarou Lochbihler.


#SacharovovaCena

 

Európsky parlament udeľuje toto prestížne ocenenie každoročne od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám bojujúcich za ľudské práva a základné slobody. Minulý rok bola táto cena udelená mladej Pakistanke Malale Yousafzai za jej snahy o vzdelávanie dievčat.


Európsky parlament berie porušovanie ľudských práv veľmi vážne...


...a to bez ohľadu na to, kde k neprávostiam dochádza. Členovia zákonodarného zboru preto upozorňujú na nehumánne zaobchádzanie s ľuďmi, sledujú priebeh volieb na celom svete a dbajú na to, aby bola ochrana ľudských práv zakotvená v hospodárskych a obchodných dohodách s tretími krajinami.Na Twitteri nájdete všetky tematické príspevky pod hashtagom #SacharovovaCena.