Eurobarometer 2016: Boj proti terorizmu, nezamestnanosti, daňovým únikom či migrácii- aj Slováci tu chcú viac EÚ

Boj proti terorizmu by mal byť podľa drvivej väčšiny obyvateľov EÚ jej prvou prioritou. Vyplýva to zo špeciálneho Eurobarometra, ktorý si dal vypracovať Európsky parlament.

Na ďalších miestach sú boj proti nezamestnanosti, daňovým podvodom, problém migrácie, ochrana vonkajších hraníc a životného prostredia. Účastníkom prieskumu bola položená otázka či je potrebných viac alebo menej spoločných politík v celom rade otázok.

Väčšina respondentov si myslí, že v rámci EÚ je potrebných viac spoločných postupov a to vo väčšine skúmaných oblastí.

Boj proti terorizmu (82% EÚ a 81% na Slovensku) a boj proti nezamestnanosti (77% EÚ,73% Slovákov) boli ľuďmi zvolené ako hlavné priority. Naopak najmenej Slovákov žiada zásadnejšiu úlohu EÚ pri energetickej bezpečnosti (42%), opatreniach na zabezpečenie rovnosti pohlaví (44%) a zahraničnej politike (44%).

40% respondentov v EÚ (najmä vo Francúzsku, Británii a Belgicku) ale len 15% Slovákov považuje riziko teroristického útoku vo svojej krajine za vysoké. Medzi opatreniami, ktoré Európania pokladajú v tejto oblasti za najnutnejšie a na ktorých už pracuje aj Európsky parlament, sú riešenie financovania teroristických skupín (42%), boj proti príčinám terorizmu a radikalizmu (41%) a posilnenie kontroly vonkajších hraníc EÚ (39%). Pre Slovákov je v tejto oblasti prioritou práve kontrola hraníc (47%).

Navyše, 75% opýtaných v EÚ (72% Slovákov) chce vidieť viac EÚ v boji proti daňovým podvodom, tiež migrácii (74% v EÚ, 68% na Slovensku) a ochrane vonkajších hraníc 71% (v EÚ aj v SR).

Parlament už pracuje na nových iniciatívach, ktoré by sa týkali priorít zvolených ľuďmi v tomto prieskume. Napríklad v súvislosti s bojom proti terorizmu, poslanci EP pracujú na právnej norme, podľa ktorej by bol podiel na príprave teroristického útoku trestným činom v celej EÚ. Tiež pripravujú normu, ktorá by sprísnila pravidlá kupovania a vlastníctva strelných zbraní.

V oblasti zdaňovania, EP na budúci týždeň predloží odporučenia, na základe ktorých by mali multinárodné koncerny platiť spravodlivý podiel na daniach. Parlament tiež ustanovil špeciálny výbor, ktorý bude vyšetrovať kauzu Panama Papers.

Čo sa týka ochrany vonkajších hraníc, poslanci by mali budúci týždeň prijať plán na európsky systém kontroly hraníc, ktorý by umožnil užšiu spoluprácu Európskej agentúry FRONTEX a národných orgánov.

Tri štvrtiny Európanov (74%) si tiež myslia, že to, čo ich spája je dôležitejšie ako to, čo ich oddeľuje. Za týmto názorom stojí až 80% Slovákov. Veľká väčšina ľudí tvrdí, že EÚ by mala zasahovať do riešení problémov viac ako v súčasnosti.

O prieskume

Prieskum bol uskutočnený medzi 27,969 respondentmi z celej EÚ, v období od 9. do 18. apríla. Prieskum bol nastavený tak, aby reprezentoval populáciu ako celok.

Naša interaktívna infografika (ikona vpravo) umožňuje porovnávať výsledky v rôznych oblastiach politiky v rámci EÚ ako celku a taktiež v rámci individuálnych členských štátoch.

Ďalšie informácie

Väčšina Európanov si želá, aby Únia aktívnejšie riešila problémy ako nezamestnanosť, terorizmus, imigrácia a podvody v oblasti daní.