Európsky parlament si dnes uctil obete holokaustu  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Súčasťou podujatia bol koncert komorného orchestra Moscow Virtuosi, počas ktorého vystúpila aj mladá izraelská huslistka Danielle Akta (v strede).  

Poslanci Európskeho parlamentu a zástupcovia židovských komunít si dnes v Bruseli spoločne pripomenuli blížiaci sa Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V 40. rokoch minulého storočia nacisti vyvraždili okolo 6 miliónov židov. Predseda Európskeho parlamentu to označil za „najväčšiu tragédiu v dejinách Európy“ a poznamenal, že pripomenúť si ju je dôležité preto, aby sme sa podobným chybám vyvarovali v budúcnosti.

Antonio Tajani vyjadril svoje znepokojnenie nad tým, že v Európe žije čoraz menej židov a aj dnes voči nim panuje nenávisť a násilie. To že spomíname na naše chyby z minulosti, nám podľa neho slov pripomína, že „Európa si vždy vedela vziať z ponaučenie do svojej minulosti a vybudovať tak budúcnosť založenú na slobode, demokracii a rešpektovaní ľudskej dôstojnosti.“


„My, európski židia, chceme ostať v Európe a chceme jej byť verní ako sme vždy boli. Rátame s tým, že Európa nám bude naďalej ukazovať svoju vernosť, vernosť myšlienke, že židia tu majú budúcnosť,“ povedal predseda Európskej židovskej kongregácie Dr Moshe Kantor.


Beate Klarsfeld, vyslankyňa UNESCO pre vzdelávanie o holokauste, ktorá vyšetrovala zločiny žijúcich nacistov a pomohla ich dostať pred súd, hovorila o tom, ako sa Nemecko po holokauste premenilo na „nový národ,  novú krajiny s novým duchom.“ Varovala pred tým, ako sa v reakcii na migračnú krízu znovu dostáva k slovu rasizmus a xenofóbia. „Každý z nás si musí dávať pozor a zaviazať sa k občianskej angažovanosti,“ odkázala.


Podujatia sa zúčastnil aj bývalý britský premiér Tony Blair. Je totiž predsedom Európskej rady pre toleranciu a zmierenie. Do Bruselu pricestoval aj ruský režisér Andrej Končalovski, držiteľ ocenenia za svoju tvorbu, v ktorej odsudzuje extrémizmus a netoleranciu.


Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára. V tento deň v roku 1945 sa sovietskym vojskám podarilo oslobodiť koncentračný tábor v Osvienčime.