Koľko poslancov majú členské štáty v Európskom parlamente po brexite?  

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ boli počty poslaneckých kresiel prerozdelené pre zostávajúce krajiny. Slovensko dostalo jedno navyše. Viac v našej infografike.

Slovensko bude mať po brexite o jedného europoslanca viac, dokopy ich bude 14.  

Počet poslancov Európskeho parlamentu bol po obchode Spojeného kráľovstva z EÚ 31. januára znížený na 705. Predtým ich bolo 751, čo bol najvyšší počet, ktorý povoľovali Zmluvy.

27 zo 73 britských kresiel bolo prerozdelených pre iné krajiny a zvyšných 46 sa bude držať v rezerve pre budúcich členov EÚ. V súlade s volebným aktom z roku 1976 musia členské štáty Európskemu parlamentu oficiálne oznámiť mená nových poslancov. Až potom sa môžu noví členovia chopiť svojho mandátu.

 

Nikto kreslá nestratil

 

Žiadna krajina o poslanecké miesta neprišla. Niektoré krajiny vrátane Slovenska dostanú dokonca o jedno až päť kresiel viac.

 

Počty poslancov sa vyratúvajú na základe populácie každej krajiny metódou takzvanej degresívnej proporcionality. Menšie krajiny tak majú menej poslancov. Každý poslanec z veľkej krajiny zastupuje viac občanov ako jeho kolega z menšej krajiny. Francúzsky alebo španielsky europoslanec zastupuje podstatne viac občanov ako slovenský. Malé krajiny majú týmto spôsobom v parlamente dosť silné zastúpenie.

Počty poslaneckých kresiel sa po brexite zmenili