Sacharovova cena 2018 bola udelená ukrajinskému režisérov Olegovi Sencovi  

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia za rok 2018 získal ukrajinský filmový režisér Oleg Secov. Ocenenie zaňho 12. decembra prevzala jeho sesternica počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Koncom októbra o víťazovi rozhodlo politické vedenie Európskeho parlamentu v zložení predsedu EP a šéfov politických skupín. Sencov bol vybraný spomedzi troch finalistov.


“Filmový tvorca Oleg Sencov, ktorý sa vystavil ohrozeniu života, sa vďaka svojej odvahe a odhodlaniu stal symbolom úsilia za vyslobodenie politických väzňov nielen v Rusku ale aj na celom svete. Európsky parlament chce udelením Sacharovovej ceny ukázať svoju solidaritu s ním aj s jeho cieľmi. Žiadame, aby bol okamžite prepustený. Jeho osobný boj nám pripomína, že sme povinní obhajovať ľudské práva na celom svete a za všetkým podmienok,” uviedol dnes pri vyhlásení víťaza predseda parlamentu Antonio Tajani.


Oleg Sencov


Ukrajinský filmový režisér a odporca ruskej anexie Krymu bol vojenským súdom odsúdený na dvadsať rokov väzenia za údajné „plánovanie teroristických útokov“ - rozhodnutie, ktoré organizácia Amnesty International označila ako „nespravodlivé.“


Sencov sa stal symbolom pre približne 70 Ukrajincov, ktorých ilegálne zatkli ruské okupačné jednotky na Kryme a odsúdili na dlhoročné tresty odňatia slobody. Od polovice mája držal protestnú hladovku, ktorú ukončil 6. októbra potom, ako mu hrozili nútenou výživou.

Siedmeho septembra 2019 bol Sencov prepustený z väzenia v rámci výmeny väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou.

Jeho prepustenie privítal aj predseda Európskeho parlamentu David Sassoli. „S úľavou a hlbokou radosťou som sa dnes dozvedel o prepustení ukrajinského režiséra Olega Sencova. Je pre mňa mužom odvahy a odhodlania, ktorý sa dôstojne bránil nespravodlivosti a postavil sa za demokraciu, právny štáta ľudské práva,“ vyhlásil Sassoli pri tejto príležitosti.

Slávnostné odovzdávanie


Cena, ktorej súčasťou je aj finančná odmena vo výške 50 tisíc eur, bola slávnostne odovzdaná 12. decembra počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. Keďže Sencov bol v tom čase vo väzení, do Štrasburgu namiesto neho prišla jeho sesternica a jeho advokát.


Finalisti


Do finále sa tento rok okrem Sencova dostali viaceré mimovládne organizácie, ktoré zachraňujú životy migrantov v Stredozemnom mori a Nasser Zefzáfí, voda hnutia Hirak, ktoré v Maroku organizuje masové prostesty. Na odovzdávací ceremoniál budú pozvaní aj oni.


Viac: Finalisti Sacharovovej ceny 2018


Sacharovova cena


Sacharovova cena za slobodu myslenia je pomenovaná po sovietskom fyzikovi a politickom disidentovi Andrejovi Sacharovi. Európsky parlament ju udeľuje každý rok od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám, ktorí sa výrazne pričiňujú o obhajobu ľudských práv po celom svete. Tento rok má cena už tridsať rokov. Minulý rok ju získala demokratická opozícia vo Venezuele.

Ako sa postupuje pri výbere víťaza