Európsky parlament dnes odúhlasil novú Európsku komisiu 

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Po vypočutiach všetkých kandidátov na eurokomisárov dnes Európsky parlament v hlasovaní odsúhlasil novú Európsku komisiu, ktorá bude môcť začať fungovať už 1. decembra.

Za novú komisiu hlasovalo 461 poslancov, 157 bolo proti a 89 sa zdržalo hlasovania.

„Sme pripravení, no čo je najdôležitejšie: Európa je pripravená. Môj odkaz je jednoduchý: pustime sa do práce,” vyhlásila Ursula von der Leyen počas svojho raňajšieho prejavu, ktorý predchádzal hlasovaniu.

Budúcnosť vidí optimisticky. „Ak budeme pracovať poriadne, tak Európa bude v roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom na svete, top hráčom v digitálnom sektore, bude mať hospodárstvo, ktoré dokáže nájsť rovnováhu medzi trhom a sociálnou stránkou. [...] Táto úloha nebude ľahká, no spoločne to môžeme dokázať,“ povedala poslancom.

Nové kolégium komisárov  

Stredajšie plenárne hlasovanie je bodkou za celým dlhým procesom, počas ktorého poslanci detailne preverovali navrhovaný tím komisárov. Parlament je tu zodpovedný za to, aby komisia ako výkonný orgán moci v EÚ mala demokratickú legitimitu a konala v prospech občanov.


V júli poslanci zvolili Ursulu von der Leyen za novú predsedníčku komisie. Od konca septembra od polovice novembra parlamentné výbory vypočúvali jednotlivých nominantov, za základe ktorých zhodnotili, či sú schopní ujať sa rezortov, ktoré im von der Leyen pridelila.


21. novembra lídri politických skupín spoločne s predsedom Davidom Sassolim oficiálne potvrdili, že proces preverovania kandidátov bol skompletizovaný a parlament je pripravený na konečné hlasovanie o novej komisii ako celku.


Nová Európska komisia začne oficiálne fungovať od prvého decembra.

Pozrite si našu infografiku, kde uvádzame prehľad komisárov a ich portfólií.

Prehľad portfólií nových eurokomisárov