Tento týždeň v Európskom parlamente: brexit, koronavírus, cestná doprava  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Poslanci budú tento týždeň hlasovať o svojich odporúčaniach k rokovaniam medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, pravidlách v cestnej doprave a klasifikácii rizika koronavírusu.

Tento týždeň sú na pláne schôdze výborov a politických skupín.  

Výbory pre medzinárodný obchod a zahraničné veci budú v piatok hlasovať o odporúčaniach k rokovaniam o pobrexitových vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Budúci týždeň bude o týchto odporúčaniach hlasovať parlamentné plénum.

Zamestnanecký výbor bude vo štvrtok hlasovať o rozhodnutí Európskej komisie klasifikovať koronavírus ako biologický faktor tretej* skupiny. Poslanci buď podporia návrh Komisie alebo navrhnú zaradiť vírus ako faktor štvrtej skupiny, čo by malo za následok prísnejšie hygienické opatrenia na pracoviskách.


V pondelok do Parlamentu zavíta šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde. S členmi hospodárskeho výboru bude diskutovať o reakcii ECB na pandémiu koronavírusu. Deň na to budú poslanci hlasovať o zmenách kapitálových požiadaviek pre banky, aby mohli pružnejšie podporovať firmy aj domácnosti.


Dopravný výbor bude v pondelok hlasovať o dohode s členskými štátmi ohľadne nových pravidiel cestnej dopravy. Tie stanovujú maximálny čas jazdy pre šoférov na deň a týždeň ako aj minimálnu dobu odpočinku. Definujú aj to, na ktoré úkony sa vzťahujú pravidlá o vyslaných pracovníkov a regulujú aj elektronické informácie o prepravovanom tovare.

* 3. skupina – môže spôsobiť vážne ochorenie u ľudí, nastáva šírenie v populácií, no je dostupná liečba

   4. skupina – môže spôsobiť vážne ochorenie ľudí, vysoké riziko šírenia v populácii a nie je dostupná liečba.