Spoločne za hospodársku obnovu. Nemecko preberá predsedníctvo EÚ

Nemecko prebralo 1. júla šesťmesačné predsedníctvo EÚ. Nemeckých europoslancov sme sa opýtali, čo od svojej krajiny na čele EÚ očakávajú.

Logo nemeckého predsedníctva

Priority nemeckého predsedníctva prišla do Parlamentu 8. júla predstaviť nemecká kancelárka Angela Merkel.

Keďže koronakríza stále zostáva veľkým problémom, hlavnou prioritou nemeckého predsedníctva bude boj proti pandémii a hospodárska a sociálna obnova.

Dôležité bude dohodnúť sa na novom dlhodobom rozpočte EÚ a roky 2021-2027 a pláne hospodárskej obnovy. Nemecko chce dosiahnuť pokrok aj v oblasti ochrany klímy prostredníctvom Európskeho ekologického dohovoru a v digitalizácii. Venovať sa chce aj vzťahom s Afrikou a Čínou a umožniť Európe, aby mala väčšie slovo ako globálny hráč. Ďalšou prioritou budú aj nové vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Priority nemeckého predsedníctva

  • Prekonanie koronakrízy, hospodárska a sociálna obnova
  • Silnejšia a inovatívnejšia Európa
  • Spravodlivá Európa
  • Udržateľná Európa
  • Bezpečná Európa so spoločnými hodnotami
  • Silná Európa vo svete

Čo od nemeckého predsedníctva očakávajú nemeckí europoslanci


„Dlhoročný rozpočet EÚ a plán hospodárskej obnovy budú určujúcimi pri tom, či Európa vzíde z tejto krízy silnejšia,“ hovorí Daniel Caspary (EPP). „Nemecké predsedníctvo a kancelárka Angela Merkel môžu priniesť skúsenosti a odbornosť v európskych otázkach, čo je pozitívnym signálom pre kontroverzné a náročné diskusie. Berlín môže poskytnúť aj dôležitý impulz pre rokovania o budúcich vzťahoch s EÚ,“ dodáva.


Jens Geier (S&D) vidí v koronakríze potenciál pre zmenu. „Návrh spolkovej vlády na fond obnovy je príležitosťou na spravodlivejšiu, sociálnejšiu a udržateľnejšiu Európu. V súlade s európskou ekologickou dohodou by fond na oživenie hospodárstva mal podporovať trvalo udržateľné investície do obnoviteľnej energie a digitalizácie. Skutočnosť, že regióny v núdzi by mali dostávať granty, nielen pôžičky na obnovu, je významným krokom smerom k silnej Európe,“ hovorí.


„Európa teraz potrebuje odvahu na svoju prestavbu,“ uviedla podpredsedníčka EP Nicola Beer (Renew Europe): „Nemecko sa bude hodnotiť okrem iného podľa toho, či dokáže rýchlo naštartovať oživenie hospodárstva, pričom by sa malo opierať o inovácie a malé a stredné podniky. Pokiaľ ide o Brexit, nesmieme skĺznuť do scenára bez dohody. EÚ by mala konečne napĺňať svoje geopolitické ambície, navonok so silným spoločným hlasom za mier, odzbrojenie, ľudské práva a obchod, interne prostredníctvom uvoľnenia blokády v azylovej a migračnej politike,“ uviedla.


Nemecké záujmy by nemali byť na druhom mieste, uviedol Jörg Meuthen (ID). „Už teraz to je predsedníctvo dlhu.“ Nemecko by podľa neho malo „zredukovať EÚ na základné úlohy a rozpočet na nevyhnutné minimum, zabrániť daňovej kompetencii EÚ a namiesto toho zahrnúť bohatstvo členských štátov na obyvateľa pri výpočte finančného prerozdeľovania.“ To by bol podľa neho prejav skutočnej solidarity.


Pre Sven Giegolda (Zelení / EFA) zostáva prioritou ochrana klímy: „Klimatická kríza si počas koronakrízy nezobrala prestávku. Nemecké predsedníctvo Rady sa preto musí stať klimatickým predsedníctvom v dobe koronavírusu. Počas nemeckého predsedníctva musíme ukončiť rokovania o európskom klimatickom predpise so zlepšenými cieľmi znižovania skleníkových plynov,“ hovorí.


Helmut Geuking (ECR) dúfa, že nemecké predsedníctvo Rady „zavedie európske prídavky na dieťa. Len so silnými rodinami môže byť Európa silná a sociálna, ktorá si v globalizovanom svete môže v budúcnosti udržať svoju vlastnú pozíciu," hovorí.


Predsedníctvo by mohlo „položiť základy solidárnej EÚ“, uviedol Martin Schirdewan (spolupredseda skupiny GUE / NGL). „Každý by mal prispievať svojím spravodlivým podielom na spoločenskom a hospodárskom oživení spoločnosti. Znamená to zavedenie digitálnej dane, komplexnej dane z finančných transakcií a jednorazovej dane z majetku pre tých najbohatších.“

Möbiova páska

  • Nemecko si ako logo svojho predsedníctva vybralo Möbiovu pásku. Tento geometrický tvar - plocha, ktorá má len jednu stranu a jednu hranu, bol objavený v roku 1858 dvomi nemeckými vedcami.
  • Symbolizuje Európu solidarity a inovácií, ktorá vytvára jednotu tým, že združuje rozličné záujmy

Poslanci budú počas júla a septembra o predsedníctve diskutovať s nemeckými ministrami počas schôdzí výborov.

Toto predsedníctvo je pre Nemecko už trináste v poradí, naposledy EÚ predsedalo v roku 2007. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov bude úzko spolupracovať s Portugalskom a Slovinskom, ktoré budú EÚ predsedať v prvej a druhej polovici roka 2021.

Ďalšie informácie