Program pléna: covid pasy, Erasmus+, zelená transformácia

Poslanci budú tento týždeň počas plenárneho zasadania hlasovať o novom programe Erasmus plus, financovaní prechodu na ekologické hospodárstvo a podpore pre sektor kultúry.

Mládežnícke programy, dekarbonizácia hospodárstva a kultúra

Vyjednávači Parlamentu, Rady a Komisie sa budú tento týždeň snažiť dosiahnuť dohodu o zavedení osvedčení pre Covid, ktoré by mali uľahčiť cestovanie počas letného obdobia. Osvedčenia by malo byť dôkazom, že jeho nositeľ bol očkovaný, negatívne testovaný alebo ochorenie už prekonal.


Parlament bude diskutovať o návrhu na dočasné pozastavenie platnosti patentov na vakcíny proti koronavírusu.

Poslanci budú hlasovať o novom programe Erasmus+ na roky 2021-2027 s rozpočtom 26 miliónov eur. Vďaka navýšenému financovaniu sa bude do programu môcť zapojiť oveľa viac ľudí ako doteraz a to vrátane osôb s postihnutím, migrantov, ľudí, ktorí žijú v chudobe alebo v odľahlých oblastiach.


Poslanci by mali schváliť aj Fond spravodlivej transformácie vo výške 17,5 miliónov eur, ktorý by mal pomôcť európskym regiónom pri prechode na ekologické hospodárstvo. Financovať sa z neho bude pomoc pre mikropodniky, výskum, pomoc pri hľadaní práce alebo rekvalifikácia pracovníkov.


Na pláne je aj hlasovanie o pomoci pre sektor kultúry, ktorý bol počas pandémie jednou z najviac zasiahnutých oblastí. Program Creative Europe by mal poskytnúť 2,2 miliardy eur pre kultúru a kreatívny priemysel, vrátane podpory pre organizátorov koncertov.

Členovia Parlamentu budú hlasovať aj o Európskom zbore solidarity na roky 2021-2027, ktorý podporuje dobrovoľnícke aktivity pre mladých ľudí v EÚ aj mimo nej.


Plénum bude rokovať o najnovšom vývoji a eskalácii napätia medzi Izraelom a Palestínou.


Počas plenárneho zasadnutia budú predstavené návrhy Parlamentu na dekarbonizáciu energeticky, priemyslu a dopravy. Pri dosahovaní klimatickej neutrality bude podľa poslancov kľúčový vodík vyrábaný z obnoviteľných zdrojov.


Poslanci budú v stredu so zástupcami Rady a Komisie diskutovať o odhaleniach v súvislosti s porušením pravidiel o konflikte záujmov, ktoré sa týkajú českého premiéra Andreja Babiša.


Poslanci budú žiadať nové právne možnosti pre občanov tretích krajín, aby mohli pracovať v EÚ a vyplniť tak medzery na trhu práce, čo by malo pomôcť aj proti nelegálnej migrácii. Okrem toho budú hlasovať o správe kritizujúcej EÚ a niektoré jej krajiny za to, že nadmerne využívajú neformálne dohody o návrate a readmisii nelegálnych migrantov.


Parlament by mal vyzvať k podpore digitálnych inovácií a využívania umelej inteligencie prostredníctvom uznesenia o digitálnej budúcnosti EÚ.


Ďalšie body programu