Sassoli na summite EÚ vyzval k jednotnej reakcii na núdzové pristátie lietadla v Minsku  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Predseda Parlamentu David Sassoli vyzval na úvode pondelkového summitu k silnej reakcii na núdzové pristátie lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku a okamžité prepustenie všetkých zadržaných.

Predseda Parlamentu David Sassoli na úvode summitu štátnych lídrov v Bruseli.  

David Sassoli vystúpil pred lídrami európskych krajín v pondelok 24. mája na úvode ich dvojdňového summitu v Bruseli. „Je nepochybne potrebné medzinárodné vyšetrovanie, ktorým by sa sa overilo, či suverénny štát neohrozil leteckú dopravu a bezpečnosť cestujúcich a či nedošlo k porušeniu Chicagského dohovoru,“ vyhlásil ohľadne núdzového pristátia lietadla v Minsku.


„Naša reakcia musí byť rázna, okamžitá a jednotná. Európska únia musí konať bez váhania a potrestať zodpovedné osoby. Dnes večer máte veľkú možnosť preukázať, že Únia nie je len papierový hrdina,“ odkázal im.

Čo sa týka klimatickýh zmien, Sassoli lídrov varoval, aby od Parlamentu neočakávali, že len odobrí závery Európskej rady. Informoval ich, že „Parlament pracuje na tom, aby sme ešte pred letom dosiahli ambiciózny klimaticko-energetický balík, ktorého súčasťou bude efektívnejší systém na obchodovanie s emisiami a ambicióznejšie ciele v oblasti obnoviteľnej energie a energetickej účinnosti.“


Predseda Parlamentu ocenil nedávnu dohodu ohľadne COVID certifikátov, ktoré by mali ľuďom uľahčiť cestovanie po Európe počas pandémie. Pripomenul však, že „pre Parlament nemôže byť osvedčenie podmienkou voľného pohybu. Tiež sme jasne naznačili, že nikto nesmie byť diskriminovaný kvôli zdravotnému stavu [...] a chceme, aby certifikát obsahoval iba potrebné údaje. “


Sassoli hovoril aj o vakcinácii, ktorá v EÚ napreduje rýchlym tempom, no zdôraznil, že musíme pomôcť aj tretím krajinám a poskytnúť dávky pre krajiny s nízkymi a strednými príjmami. Podporil tiež povinné zdieľanie licencií s cieľom pomôcť zvýšiť produkciu v týchto krajinách.


Hovoril aj o migrácii a pripomenul, že EÚ má právnu a morálnu povinnosť zachraňovať životy. Ľudia by mali mať podľa neho šancu prísť do Európy bez toho, aby pritom riskovali svoje životy. Vyzval k vytvoreniu skutočnej európskej politiky na prijímanie migrantov, pričom sa zmienil o uznesení, ktoré Parlament prijal minulý týždeň a kde požaduje právne cesty pre pracovnú migráciu do Európy.