Konferencia o budúcnosti Európy: začínajú sa občianske panely

Počas nasledujúcich mesiacov sa budú konať občianske panely v rámci Konferencie o budúcnosti Európy, z ktorých by mali vzísť konkrétne odporúčania na zlepšenie fungovania EÚ.

Chlapec a dievča sa pozerajú zo strechy budovy na mesto, naľavo je nápis "Budúcnosť je vo vašich rukách" a "Vyjadrite svoj názor".
Zapojte sa aj vy do Konferencie o budúcnosti Európy a dajte nám vedieť, čo by sa mohlo v EÚ zlepšiť.

Konferencia o budúcnosti Európy predstavuje príležitosť pre všetkých jej občanov vyjadriť sa k jej budúcemu smerovaniu a podať konkrétne návrhy na zlepšenia vo viacerých oblastiach. Počas trvania Konferencie budú dôležitú úlohu zohrávať občianske panely. Počas nich sa bude diskutovať o návrhoch, ktoré zaznejú na podujatiach po celej Európe ako aj o námetoch, ktoré ľudia predložia na webovej platforme Konferencie. Panely na základe nich pripravia odporúčania, o ktorých sa bude diskutovať s európskymi inštitúciami a ďalšími zainteresovanými stranami.


Kto sa zúčastní občianskych panelov?

Súčasťou Konferencie sú štyri európske občianske panely, ktorých členmi je vždy po 200 občanov. Členovia panelov boli vyberaní náhodne, ale tak, ktorý ich zloženie odrážalo rozmanitosť EÚ - v každom paneli bude rovnaký počet mužov a žien a proporčne budú zastúpení ľudia z mestských a vidieckych oblastí. Tretinu členov budú tvoriť mladí ľudia vo veku 16 až 25 rokov


O čom sa bude počas panelov diskutovať?

Každý panel sa bude zaoberať témami, na ktoré boli ľudia vyzvaní podávať svoje námety:


  • Panel 1 - Silnejšie hospodárstvo, sociálna spravodlivosť a pracovné miesta, vzdelávanie, kultúra, mládež, šport, digitálna transformácia
  • Panel 2 - Európska demokracia, hodnoty a práva, právny štát, bezpečnosť
  • Panel 3 - Klimatické zmeny, životné prostredie, zdravie
  • Panel 4 - EÚ vo svete, migrácia

Členovia panelov budú môcť vzniesť ďalšie témy. Na stretnutiach budú k dispozícii aj nezávislí odborníci, aby mohli poskytovať rady.


Kedy sa stretnú občianske panely?

Každý z panelov sa stretne trikrát. Prvé zasadnutia sa uskutočnia počas štyroch víkendov od 17. septembra do 17. októbra v priestoroch Parlamentu v Štrasburgu. Druhé zasadnutia sa uskutočnia online v novembri a tretie sa budú konať v decembri a januári v mestách v celej EÚ, ak to dovolí pandemická situácia.


Harmonogram štyroch občianskych panelov

 


Panel

Témy

Prvá schôdza

Druhá schôdza

Tretia schôdza

1

Silnejšie hospodárstvo, sociálna spravodlivosť a pracovné miesta, vzdelávanie, kultúra, mládež, šport, digitálna transformácia

17. - 19. septembra

5. - 7. novembra

25. - 27. januára (Dublin)*

2

Európska demokracia, hodnoty a práva, právny štát, bezpečnosť

24. - 26. septembra

12. - 14. novembra

10. - 12. decembra

(Florencia)

3

Klimatické zmeny, životné prostredie, zdravie

1. - 3. októbra

19. - 21. novembra

7. - 9. januára

(Varšava)

4

EÚ vo svete, migrácia

15. - 17. októbra

26. - 28. novembra

11. - 13. februára (Maastricht)*

*Tretia schôdza prvého a štvrtého panelu, pôvodne plánované na 3. - 5. decembra v Dubline a 14. - 16. januára v Maastrichte, boli z dôvodu pandemickej situácie preložené na neskorší termín.

Závery panelov

Panely sformulujú odporúčania, o ktorých sa bude následne diskutovať na plenárnych zasadnutiach Konferencie. Na nich sa stretnú občania, zástupcovia inštitúcií EÚ, národných parlamentov a ďalších zainteresovaných strán. Plenárnych zasadnutí konferencie sa vždy zúčastní dvadsať zástupcov z každého panelu, aby predstavili výsledky ich práce.

Odporúčania panelov budú zahrnuté do záverečnej správy Konferencie, ktorú pripraví na jar 2022 Výkonná rada Konferencie. Rada je zložená zo zástupcov Európskeho parlamentu, Rady a Komisie (inštitúcií, ktoré budú musieť konať na základe záverov Konferencie), ako aj pozorovateľov zo všetkých zúčastnených strán. Správa bude vypracovaná v plnej spolupráci s plenárnym zasadnutím Konferencie, ktoré ju bude musieť následne aj schváliť.

Ako sledovať prácu občianskych panelov?

Zasadnutia, na ktorých sa stretnú všetci ich členovia, budeme vysielať v priamom prenose online. Bližšie informácie o nich nájdete na platforme Konferencie.

Konferencia o budúcnosti Európy

Súvisiace články