Hlavné témy pléna: rozprava o stave Únie, Afganistan, zdravotníctvo

Septembrovému plenárnemu zasadnutiu dominovala výročná debata so stave Únie. Poslanci diskutovali aj o situácii v Afganistane, prijali reformu modrej karty EÚ a fond pobrexitovej pomoci.

Zásadné body plenárneho zasadnutia: rozprava o stave EÚ, afganská kríza a práva LGBTIQ osôb.

Správa o stave Únie

V stredu 15. septembra predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen poslancom predniesla svoju výročnú správu o stave Únie. Vo svojom prejave hovorila o tom, ako sa môžeme dostať z najväčšej zdravotnej krízy za posledné storočie, ekonomickej krízy a ako môžeme bojovať proti zmenám klímy. Poslanci s ňou následne diskutovali o tom, ako Komisia pristupuje k riešeniu problémov, ktoré občania považujú za prioritné.


Situácia v Afganistane

V utorok Parlament rokoval o situácii v Afganistane a o tom, ako môže na tamojšiu krízu zareagovať EÚ. Vo štvrtok bolo prijaté súvisiace uznesenie, kde poslanci žiadajú posilniť humanitárnu pomoc a špeciálny vízový program pre afganské ženy.

Lepšia spolupráca pri prevencii chorôb

V rámci vytvárania európskej zdravotnej únie Parlament prijal návrh na posilnenie mandátu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb a na zlepšenie koordinácie pri predchádzaní zdravotným rizikám.

Európska modrá karta

Poslanci odhlasovali reformu systému modrej karty EÚ, ktorá umožňuje vysokokvalifikovaným pracovníkom z tretích krajín pracovať a žiť v EÚ. Kartu bude možné získať s nižším platom a kratšou pracovnou zmluvou ako doteraz. Jej držitelia sa budú môcť jednoduchšie presúvať po EÚ a bude pre nich ľahšie dostať sem aj svoje rodiny.


Pobrexitová adaptačná rezerva

V stredu Parlament prijal nový fond na pomoc občanom, firmám a krajinám vyrovnať sa s následkami brexitu. Pobrexitová adaptačná rezerva bude mať rozpočet 5 miliárd eur, Slovensko by z nej malo dostať vyše 33 miliónov.

Sloboda médií a právny štát v Poľsku

Vo štvrtok prijatom uznesení poslanci skritizovali nový zákon o médiách v Poľsku a ďalšie zhoršovanie sa situácie v oblasti právneho štátu.

Práva LGBTIQ osôb

V ten istý deň Parlament vyzval k tomu, aby boli sobáše a partnerstvá homosexuálnych párov uznávané v celej EÚ. Základné práva, ako je sloboda pohybu a práva rodín by sa mali uplatňovať v plnej miere na všetkých občanov v celej EÚ.

Vzťahy s Ruskom a Čínou

Vo štvrtkovom uznesení poslanci ostro odsúdili agresívne ruské politiky a vyzvali k novej stratégií EÚ na podporu prodemokratických tendencií v krajine.

V ten istý deň bola prijatá aj správa o vzťahoch EÚ-Čína. Uvádza sa tu, že EÚ by s Čínou mala aj naďalej rokovať o globálnych výzvach, ako sú klimatické zmeny alebo zdravotné krízy, no nepoľavovať pri upozorňovaní na porušovanie ľudských práv a dezinformácie.

Testy na zvieratách

Parlament uznáva, že testovanie na zvieratách prispelo k pokroku v oblasti výskumu a medicíny, ako aj k vývoju vakcín, požaduje však celoeurópsky akčný plán na postupné vyradenie zvierat na výskumné a testovacie účely.

Násilie na ženách

Poslanci vyzvali Komisiu, aby bolo násilie na ženách považované za novú oblasť trestnej činnosti. Toto by mohlo podľa nich pomôcť lepšie riešiť všetky formy násilia a diskriminácie na základe pohlavia.


Ďalšie informácie

Európsky parlament na sociálnych sieťach