Hlavné body plenárnej schôdze: Ceny energií, daňové odhalenia a Arktída

Europoslanci na prvom októbrovom plenárnom zasadnutí diskutovali o riešeniach súčasného zvyšovania cien energií a o nových odhaleniach daňových únikov.

Ceny energií

Parlament dal v stredu zelenú aktualizovaným pravidlám výberu pre energetické projekty, ktoré majú získať finančné prostriedky EÚ, s cieľom podporiť udržateľnosť cezhraničnej energetickej infraštruktúry. Europoslanci v diskusii s európskou komisárkou pre energetiku Kadri Simson zdôraznili naliehavú potrebu podpory zraniteľných domácností v EÚ, ktoré čelia rekordne vysokým cenám plynu a elektriny.


Daňové odhalenia

Poslanci v stredu diskutovali o odhaleniach Pandora Papers, dokumentujúcich globálne vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky. Taktiež kritizovali neschopnosť vlád správne reformovať zastarané daňové zákony.


Arktída

Arktické štáty a medzinárodné spoločenstvo by sa mali usilovať o to, aby Arktída ostala aj naďalej oblasťou minimálneho medzinárodného napätia a konštruktívnej spolupráce, uviedol Parlament v stredajšom hlasovaní. Parlament zdôrazňuje záväzok EÚ k trvalo udržateľnému a mierovému rozvoju regiónu.


Rodové násilie a právo na interrupciu

Poslanci v stredu prijali správu, ktorá požaduje naliehavé opatrenia na ochranu obetí partnerského násilia v súbojoch o opatrovníctvo. Správa zdôrazňuje prudký nárast násilia medzi partnermi počas pandémie a problémy s prístupom k podporným službám a spravodlivosti. Nasledujúci deň prijali uznesenie vyjadrujúce solidaritu so ženami z Texasu a všetkými ostatnými, ktoré čelia právnym výzvam týkajúcich sa nedávnych obmedzení interrupcií.


Bezpečnosť na cestách

Poslanci uvádzajú, že opatrenia v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, vrátane obmedzenia rýchlosti 30 km/h v obytných oblastiach a nulovej tolerancie jazdy pod vplyvom alkoholu, možno považovať za spôsob, ako do roku 2050 dosiahnuť nulovú úmrtnosť na európskych cestách.


Vzťahy medzi EÚ a USA

Poslanci v uznesení o budúcich vzťahoch medzi EÚ a USA vyzývajú na lepšiu koordináciu vo vzťahoch s Čínou s cieľom vyhnúť sa napätiu. Tiež podporujú strategickú autonómiu EÚ v obranných a hospodárskych vzťahoch.


Kybernetická bezpečnosť a umelá inteligencia

Poslanci zdôraznili v správe prijatej vo štvrtok, že spoločná politika kybernetickej obrany a dôkladná spolupráca EÚ v oblasti kybernetických spôsobilostí patria medzi kľúčové otázky potrebné pre rozvoj hlbšej a posilnenej európskej obrannej únie.

V samostatnej správe požadujú prísne záruky, pokiaľ sa nástroje umelej inteligencie používajú v kontexte presadzovania práva alebo prekračovania hraníc, na boj proti diskriminácii a zabezpečenie práva na súkromie.


Bielorusko

Parlament vo štvrtok vo svojom uznesení vyzval krajiny EÚ na ďalšie posilnenie cielených ekonomických sankcií, pričom sa bude zameriavať na hlavné bieloruské odvetvia. Poslanci rovnako vyjadrili solidaritu s Litvou, Poľskom a Lotyšskom, ako aj s ďalšími krajinami EÚ, ktoré sa stali obeťami snáh bieloruského režimu nasmerovať k vonkajším hraniciam Únie značný počet migrantov a utečencov.



Ďalšie informácie

Európsky parlament na sociálnych sieťach