2022: Európsky rok mládeže

Európska únia sa v tomto roku rozhodla zamerať na mládež. Zistite viac o Európskom roku mládeže a o programoch EÚ pre mladých ľudí.

Dievča vejúce vlajkou EÚ
Európsky rok mládeže 2022

Európska únia si uvedomuie úlohu mladých ľudí v spoločnosti a tiež vníma ich potrebu pre osobný rozvoj a aktívnu participáciu. Preto aj v minulosti boli vytvorené rôzne programy a iniciatívy, ako napríklad dobre známy a obľúbený program Erasmus, ktorý začal prvú výmenu v roku 1987, alebo jedna z najnovších iniciatív - Konferencia o budúcnosti Európy, kde tretina zúčastnených v občianskych diskusiách má menej ako 25 rokov.

Zistite viac: Ako EÚ pomáha mladým pri hľadaní zamestnania.


Európsky rok mládeže

Tento rok sa EÚ špeciálne zameria na mládež. Cieľom tejto snahy je zapojiť mladých ľudí a ich priority do tvorby politík a organizovať aktivity zamerané na mládež v celej EÚ.

Mládež v Európe

  • 1 zo 6 obyvateľov v Európe je vo veku 15 až 29 rokov
  • Tretina mladých ľudí vyhlásila, že v roku 2019 strávili 2 alebo viac týždňov prácou, tréningom alebo vzdelávaním v zahraničí
  • Tri štvrtiny mladých ľudí vníma Európsku úniu a demokraciu pozitívne

Na základe požiadavky Parlamentu bude pozornosť venovaná aj mladým ľuďom s horším prístupom k ponúkaným možnostiam a mladým s poruchami duševného zdravia. Počas tohto roka bude predstavený nový projekt ALMA zameraný na medzinárodnú mobilitu pre znevýhodnených mladých ľudí.

Parlament počas plenárnej schôdze odsúdil využívanie neplatených stáží a požaduje, aby bolo duševné zdravia podporované v rámci socio-ekonomických opatrení v súvislosti s post-pandemickou obnovou. Poslanci tiež požadujú lepšiu koordináciu existujúcich programov pre mládež a lepšiu integráciu mladých na trhu práce s cieľom zamedziť tzv. lockdown generácii. 


Covid-19 a jeho dopad na mladých ľudí

Situácia v súvislosti s Covid-19 ovplyvňuje významne aj životy mladých ľudí - od straty zamestnania až po dopady na ich psychické a emocionálne zdravie. Aj z tohto dôvodu sa EÚ rozhodla zamerať na mládežnícke témy s cieľom zlepšiť ich vyhliadky do budúcnosti.

Mladí ľudia a Covid-19

  • Tretina mladých ľudí uvádza, že majú ťažkosti pri uplatnovaní protipandemických opatrení
  • Nezamestnanosť mladých vzrástla z 11,9 % v roku 2019 na 13,3 % v roku 2020
  • 40 % má obavy o svoje zdravie a 66 % má obavy o zdravie svojej rodiny a priateľov

Zistite viac o európskych iniciatívach pre mládež

  • Európske podujatie mládeže organizované Parlamentom je hlavným podujatím zameraným na mladých ľudí, ktoré im dáva priestor na stretnutie nielen medzi sebou, ale i so zákonodarcami, inšpiratívnymi rečníkmi a poskytuje možnosť diskutovať o návrhoch pre budúcnosť Európy. Návrhy je možné prezentovať a diskutovať o nich aj priebežne na portáli youthideas.eu
  • Návštívte niektorú z budov Európskeho parlamentu a zúčastnite sa jednej z edukačných aktivít alebo hier a seminárov. Zarezervujte si svoju návštevu.
  • Program Ambasádorská škola Európskeho Parlamentu poskytuje množstvo aktivít s cieľom výuky ohľadom európskej demokracie a hodnôt pre študentov stredných a odborných škôl a tiež poskytuje informácie o tom, akú úlohu môžu študenti zohrávať v EÚ.
  • Európska cena Karola Veľkého pre mládež sa udeľuje mládežníckym projektom, ktoré pomáhajú šíriť porozumenie v Európe a na celom svete. Cena slúži na vyzdvihnutie každodennej práce mladých ľudí v celej Európe, ktorí sa snažia o posilnenie európskej demokracie, a na podporu ich aktívneho zapájania sa do formovania budúcnosti Európy.
  • Európsky portál pre mládež poskytuje informácie o príležitostiach v oblasti vzdelávania, dobrovľníctva, aktívnej participácie, kultúry a kreativity, sociálnej inklúzie, globálnych témach a cestovaní pre mladých ľudí.

Ďalšie informácie