Prvá polovica roka 2022: Ukrajina, Konferencia o budúcnosti Európy, klimatické zmeny

V prvom polroku mal Európsky parlament bohatý program, pokračoval v práci na Konferencii o budúcnosti Európy, podporoval Ukrajinu a pracoval na pravidlách v oblasti klímy.

Poslanci hlasujú počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v júli 2022
Čo sa dialo v Parlamente v prvej polovici roka 2022?

Voľba predsedníčky Európskeho parlamentu

Rok sa začal zvolením Roberty Metsoly (EPP,MT) za novú predsedníčku Európskeho parlamentu. Je len treťou predsedníčkou po Simone Veil (1979 - 1982) a Nicole Fontaine (1999 - 2002) a je tiež najmladšou predsedníčkou. Roberta Metsola povedie Parlament do volieb do Európskeho parlamentu v roku 2024.


Ukrajina

V súvislosti s ofenzívou Ruska proti Ukrajine sa 1. marca konalo mimoriadne plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, na ktorom sa online formou zúčastnil aj prezident Zelenskyj. Od začiatku invázie sa EÚ a jej vedúci predstavitelia zaviazali poskytnúť Ukrajine podporu. V apríli bola predsedníčka Metsola prvou vedúcou predstaviteľkou inštitúcií EÚ, ktorá pricestovala osobne do Kyjeva. Okrem podpory sankcií voči Rusku a pomoci Ukrajine sa Parlament dôrazne vyslovil za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ.


Konferencia o budúcnosti Európy

Po roku intenzívnych diskusií a panelov vedených občanmi sa 9. mája 2022 v budove Parlamentu v Štrasburgu ukončila svoje pôsobenie Konferencia o budúcnosti Európy.

Záverečná správa z konferencie obsahuje 49 návrhov a viac ako 320 opatrení, ktoré sa týkajú otázok vrátane klimatických zmien, zdravia, sociálnej spravodlivosti, hodnôt EÚ, demokracie, bezpečnosti, digitálnej transformácie a kultúry.


Klimatické zmeny

Európsky parlament v rámci svojho záväzku bojovať proti klimatickým zmenám a implementovať Zelenú dohodu prijal svoju rokovaciu pozíciu k celému radu návrhov v rámci balíka "Fit for 55" do roku 2030.

Patria medzi ne:


Digitálne služby

Parlament 5. júla prijal dva prelomové právne predpisy: zákon o digitálnych trhoch a zákon o digitálnych službách. V novom súbore pravidiel EÚ pre digitálne služby sa stanovujú pravidlá zodpovednosti a ochrany spotrebiteľov pred nezákonným obsahom, nekalými praktikami a určitými druhmi cielenej reklamy.


Roaming

Parlament v apríli potvrdil predĺženie pravidiel roamingu o ďalších 10 rokov, čo spotrebiteľom v EÚ umožňuje naďalej používať mobilné telefóny pri cestovaní po EÚ bez dodatočných poplatkov. Do platnosti vstúpilo toto predĺženie 1. júla.


Jednotná USB-C nabíjačka

Parlament dosiahol dohodu s Radou, aby sa USB typu C stalo do jesene 2024 spoločným štandardom pre nabíjačku pre všetky malé a stredne veľké prenosné elektronické zariadenia v EÚ.


Rovnosť medzi mužmi a ženami

Európsky parlament pokračoval v práci na presadzovaní rodovej rovnosti, pričom podporil návrhy na zavedenie záväzných opatrení týkajúcich sa transparentnosti odmeňovania a zvýšenie zastúpenia žien v správnych radách.


Lux cena publika

LUX cenu publika pre rok 2022 získal film "Quo vadis, Aida?" bosnianskej režisérky Jasmily Žbanić. Pri preberaní ceny urobila paralelu medzi svojím filmom a súčasnou situáciou na Ukrajine a vyzvala poslancov Európskeho parlamentu, aby našli spôsob, ako zastaviť prebiehajúcu vojnu.

Sledujte dianie v Parlamente aj na sociálnych sieťach: