Sacharovova cena za slobodu myslenia 2022: finalisti

Finalistami Sacharovovej ceny za rok 2022 sú Julian Assange, ľud Ukrajiny a jeho zástupcovia a Komisia pravdy Kolumbie.

Sacharovova cena 2022: vybraní finalisti (zľava doprava) Julian Assange, jeden zo spoluzakladateľov organizácie WikiLeaks; odvážny ukrajinský ľud zastúpený prezidentom, zvolenými lídrami a občianskou spoločnosťou; kolumbijská Komisia pravdy.
Sacharovova cena za slobodu myslenia 2022: vybraní finalisti

Tohtoroční finalisti Sacharovovej ceny Európskeho parlamentu za slobodu myslenia boli vybraní na spoločnej schôdzi výborov pre zahraničné veci a rozvoj 13. októbra:

  • Julian Assange, spoluzakladateľ Wikileaks
  • odvážny ukrajinský ľud zastúpený prezidentom, zvolenými lídrami a občianskou spoločnosťou
  • Komisia pravdy v Kolumbii


Julian Assange

Ako jeden zo zakladateľov združenia WikiLeaks poskytol Assange popredným svetovým novinám dokumenty týkajúce sa vojnových zločinov, svojvoľného zadržiavania, porušovania ľudských práv a mučenia. Bol zadržiavaný vo väzení v Spojenom kráľovstve a v súčasnosti čelí vydaniu do Spojených štátov, kde bude súdený na základe obvinení zo špionáže a zneužitia prístupu k počítačom.


Statočný ukrajinský ľud, zastúpený prezidentom, zvolenými lídrami a občianskou spoločnosťou

Nevyprovokovaná agresívna vojna Ruska proti Ukrajine, ktorá sa začala vo februári 2022, spôsobuje ukrajinskému ľudu obrovské náklady v podobe obetí na životoch a tiež v podobe zničených miest a dedín, ktoré sa zmenili na ruiny. Podľa nominácie ukrajinský ľud bojuje za ochranu svojich domovov, suverenity, nezávislosti a územnej celistvosti, ale každý deň bojuje aj za slobodu, demokraciu, právny štát a európske hodnoty na bojiskách.
V nominácii sa vyzdvihuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za jeho odvahu, vytrvalosť a oddanosť svojmu ľudu. Spomína sa v nej aj úloha jednotlivcov, predstaviteľov iniciatív občianskej spoločnosti a štátnych a verejných inštitúcií, ako sú okrem iných Štátna pohotovostná služba (SES) Ukrajiny, Julija Pajevská (zakladateľka evakuačnej zdravotníckej jednotky "Anjeli z Tajry"), Oleksandra Matvijčuková (právnička a aktivistka v oblasti ľudských práv), Hnutie občianskeho odporu Žltá stužka a Ivan Fedorov (starosta ukrajinského mesta Melitopol v súčasnosti okupovaného ruskými silami).


Komisia pravdy v Kolumbii

Komisia pravdy v Kolumbii je inštitúcia vytvorená na základe mierovej dohody z roku 2016 s cieľom ukončiť kolumbijskú občiansku vojnu v roku 2016. Jej cieľom je zistiť fakty o porušovaní ľudských práv počas konfliktu a obhajovať práva miliónov obetí. Nominácia, v ktorej sa uvádzajú mená Francisco de Roux, Alejandro Valencia Villa, Marta Ruiz Naranjo, Alfredo Molano Bravo (posmrtne), Alejandro Castillejo, Saúl Alonso Franco, Lucía Victoria González, Patricia Tobón Yagarí, Alejandra Miller, Leyner Palacios, Ángela Salazar Murillo (posmrtne) a Carlos Martin Beristain, vzdáva hold obetiam občianskej vojny a označuje sa za príležitosť podporiť mierový proces.

Finalistov vybrali poslanci Parlamentu zo širšieho zoznamu nominácií, ktoré predložili politické skupiny alebo skupiny najmenej 40 europoslancov.


Viac informácií o
nominovaných na Sacharovovu cenu v roku 2022.


Čo je Sacharovova cena?

Sacharovova cena za slobodu myslenia sa každoročne už od roku 1988 udeľuje jednotlivcom a organizáciám, ktoré obhajujú ľudské práva a základné slobody. Je pomenovaná na počesť sovietskeho fyzika a politického disidenta Andreja Sacharova. Laureát tiež získava finančnú odmenu vo výške 50 000 EUR. V roku 2021 cenu získal ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj za svoj boj proti korupcii a porušovaniu ľudských práv zo strany Kremľa.


Čo bude nasledovať?

  • 19. októbra: Predsedníčka Parlamentu a vedúci politických skupín rozhodnú o laureátovi ceny
  • 14. decembra: Slávnostné odovzdanie Sacharovovej ceny v Štrasburgu