70 rokov Európskeho parlamentu 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Európsky parlament si pripomína 70 rokov európskej demokracie v praxi, od prvého zasadnutia v roku 1952 až po silnú inštitúciu v časoch výziev.

Pred sedemdesiatimi rokmi sa v Štrasburgu konalo prvé zasadnutie Spoločného zhromaždenia Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, ktoré predstavovalo zárodok Európskeho parlamentu tak, ako ho poznáme dnes.


Počas nasledujúcich dekád sa spolok šiestich zakladajúcich krajín rozšíril na úniu 27 členských krajín vyznávajúcich demokratické princípy, základné práva, ekonomickú stabilitu a rast. Parlament bol kľúčovým hráčom pri rozvoji EÚ a počas tohto obdobia narástol zo 78 národných zastupiteľov v roku 1952 na dnešných 705 priamo volených poslancov.


„Za 70 rokov sa zhromaždenie postupne vyrástlo získavajúc na sile, z poradného orgánu s obmedzenými právomocami na skutočnú inštitúciu podporujúcu európsku demokraciu a vyjadrujúcu európsku verejnú mienku,“ povedala Roberta Metsola, predsedníčka Európskeho parlamentu počas septembrovej plenárnej schôdze.


Ako jediný priamo volený, mnohojazyčný, politicky rôznorodý a nadnárodný parlament na svete, je významným priestorom pre politickú diskusiu a rozhodovanie s legislatívnymi a rozpočtovými právomocami, ktoré vplývajú na milióny obyvateľov EÚ.


Vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine, ktorá ničí, zabíja a podkopáva politickú vôľu ľudí, je dnes viac ako inokedy potrebné podporovať demokratický hlas obyvateľov a demokratické európske hodnoty, za ktorými stojí tento Parlament,“ povedala predsedníčka.


V utorok 22. novembra o 11.30 h si Parlament počas slávnostnej ceremónie pripomenie historické a legislatívne míľniky za posledných 70 rokov.