Preprava zvierat: systémové zlyhania odhalené (interview)

Zlyhania pri zavádzaní pravidiel pre prepravu zvierat sú rizikom pre životné podmienky zvierat a neférové pre farmárov, hovorí predsedníčka vyšetrovacieho výboru, Tilly Metzová.

Interview s Tilly Metzovou, predsedníčkou Vyšetrovacieho výboru pre ochranu zvierat počas prepravy
Interview s Tilly Metzovou, predsedníčkou Vyšetrovacieho výboru pre ochranu zvierat počas prepravy

Parlament umožnil vznik Vyšetrovacieho výboru pre ochranu zvierat počas prepravy na posúdenie súčasnej situácie naprieč Európou na základe rezolúcie, ktorá požaduje prísnejšie pravidlá. Výbor hlasoval o svojej záverečnej správe v decembri 2021, správa bola následne prijatá počas plenárneho zasadnutia v januári 2022.

Tilly Metzová (Skupina zelených/Európska slobodná aliancia), predsedkyňa výboru, ktorý pripravil správu, povedala: “Je dôležité zabezpečiť rovnakú úroveň ochrany pre zvieratá počas celej prepravnej cesty, rovnako ako je dôležité pre prepravcov a vodičov riadiť sa rovnakými pravidlami pri cezhraničnej doprave.”


Ako chce Parlament dosiahnuť zlepšenie podmienok pri preprave zvierat?

Výbor našiel systémové zlyhania pri zavádzaní existujúcich pravidiel na ochranu zvierat počas prepravy a pripravil odporúčania na revíziu pravidiel, ktorá sa očakáva v roku 2023.

Poslanci výboru žiadajú zníženie trvania prevozu maximálne na 8 hodín pri prevoze na porážku a 4 hodiny pre dožívajúce zvieratá (a tiež zvieratá držané z dôvodu produkcie mlieka, vajec alebo kŕmenia mláďat) a tiež navrhujú zlepšenie ochrany mláďat a gravidných zvierat. Namiesto 10 dňovej lehoty by sa neodstavené mláďatá nemali prevážať skôr ako dosiahnu 5 týždňov a limit pre prevoz gravidných zvierat by mal byť podľa nových pravidiel v dĺžke dve tretiny gravidity (v súčasnosti 90 %).

Pri prevoze mimo EÚ navrhuje výbor, aby sa vývoz živých zvierat uskutočnil len do krajín, ktoré garantujú a rešpektujú podobné štandardy na ochranu zvierat.

“Zabezpečiť to, aby mali spotrebitelia adekvátne informácie o živočíšnych produktoch, ktoré kupujú je dôležitá úloha, keďže to umožňuje spotrebiteľom sa rozhodnúť zvoliť najvyšší štandard ochrany pre zvieratá,” povedala Metzová.

Prasatá na vlečke čakajúce na prevoz do továrne.  . ©AdobeStock/Pomphoto
Prasatá na vlečke čakajúce na prevoz do továrne. ©AdobeStock/Pomphoto

Ktoré aspekty transportnej politiky je potrebné zmeniť?


EU potrebuje zlepšiť a doplniť svoju legislatívu týkajúcu sa životných podmienok zvierat s cieľom zabezpečiť, aby každé zviera malo rovnakú úroveň ochrany, bez ohľadu na to, kde sa narodilo, vyrástlo a bolo porazené,” povedala predsedníčka Metzová.

“Potrebujeme jednotné pravidlá, kontrolu a sankčný systém,” hovorí Metzová, zdôrazňujúc, že je úlohou EÚ “tiež zabezpečiť rovnaké podmienky pre poľnohospodárov a dopravcov.” Správa odporúča centralizáciu niektorých dôležitých aspektov na úrovni EÚ, ako napríklad kritériá pre schváľovanie vozidiel a plavidiel určených na transport zvierat. Poľnohospodári dostávajú podporu v rámci Spoločnej poľnohodpodárskej politiky, avšak podľa Metzovej sú potrebné aj konkrétne riešenia na zlepšenie životných podmienok zvierat.

Poslankyňa odporúča nové nástroje politiky pre podporu “malých lokálnych štruktúr a tiež mobilných bitúnkov a bitúnkov priamo na farmách,” ktoré by mohli pomôcť zredukovať množstvo pre zvieratá stresujúcej prepravy na porážku.

Preprava živých zvierat do tretích krajín tiež vyžaduje harmonizované pravidlá, keďže pravidlá pre životné podmienky zvierat platné v EÚ je v súčasnosti veľmi ťažké vyžadovať od tretích, cieľových krajín.


Aký úžitok budú mať z týchto pravidiel obyvatelia a poľnohospodári?


Podľa predsedníčky Metzovej by vyšetrovací výbor nikdy nebol založený, ak by neexistoval neutíchajúci tlak od občianskej spoločnosti a jednotlivých občanov, ktorí boli frustrovaní zo správ o preprave zvierat. Pre Metzovú to bol jasný signál, že väčšina občanov chce rýchle riešenie situácie.

Iniciatívy občanov ako napríklad “End the Cage Age” (Koniec klietkovej dobe) mali dopad na prácu výboru a požiadavky obyvateľov boli vzaté do úvahy v čo najväčšej miere, aj keď podľa Metzovej stále existuje priestor na zlepšovanie ohľadom odporúčaní.

Metzová je presvedčená, že “pre veľa občanov je hlavnou motiváciou požadovanie prísnejších pravidiel a postihov z etických dôvodov, túžba po ukončení utrpenia zvierat alebo aspoň jeho zmiernenie. Každé zlepšenie je výhrou, odhliadnuc od zníženia zdravotných rizík pre verejnosť a dopadov na životné prostredie”.

Správa sa však nezameriava len na občanov, ale tiež na poľnohospodárov, ktorí môžu čerpať výhody z férovejšieho a transparentnejšieho systému, ktorý “bude odmeňovať systémy zohľadňujúce životné podmienky zvierat zvýšenou verejnou podporou”.

“Veľa poľnohodpodárov zdôrazňuje nedostatok transparentnosti a kontroly, s ktorými sa stretávajú v súčasnom systéme; väčšine z nich záleží na podmienkach zvierat, ktoré vyrastali a narodili sa na ich farmách, avšak častokrát nevedia, aký osud ich čaká po predaji.”