Vzťahy EÚ-Spojené kráľovstvo  
Partnerstvo po brexite  

Záležitosti EÚ  Aktualizované: 
 
Vytvorené:   

Prečítajte si, ako sa vyvíjali vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom od odchodu krajiny z Únie a ako budú spolupracovať v oblastiach od obchodu po zmeny klímy.

Zdieľať túto stránku: 

Články 

Videá 

Články 

Články 

       
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Európsky parlament v stredu večer pomerom hlasov 621 (za): 49 (proti): 13 (zdržalo sa hlasovania) schválil dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

       
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Európsky parlament prijal v stredu drvivou väčšinou hlasov uznesenie, v ktorom poslanci zadefinovali kľúčové podmienky pre schválenie dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Dohoda nemôže bez súhlasu Parlamentu vstúpiť do platnosti, poslanci ju teda môžu zablokovať.

       

Zo všetkých členských štátov EÚ bude mať brexit najvýraznejšie dopady na svojho suseda Írsko. Európsky parlament sa snaží o ich zmiernenie.

       
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Poslanci v stredu počas rozpravy so šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom privítali jednotu dvadsiatich siedmich členských štátov a inštitúcií EÚ a vyzvali na reformu Únie, ktorá by priniesla ovocie všetkým jej občanom.

Videá 

Články 

       

Dnes ráno zavítal predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani do Londýna, kde spoločne s britskou premiérkou Theresou May rokoval o vystúpení jej krajiny z EÚ. Parlament ohľadne brexitu už prijal svoje stanovisko a Tajani počas rozhovorov s premiérkou nástojil najmä na právach občanov. „Odkaz Európskeho parlamentu je jasný. Našou hlavou prioritou je obhajovanie ich práv,“ povedal. Theresu May počas stretnutia pozval do Parlamentu.

       

Spojené kráľovstvo dnes aktivovalo článok 50 Zmluvy o EÚ a oficiálne tak oznámilo, že sa hodlá vystúpiť z EÚ. Briti a Únia tak budú mať od dnes dva roky na to, aby spoločne vyrokovali dohodu o vystúpení. Okrem toho sa budú musieť dohodnúť aj na svojich budúcich obchodných vzťahoch, no tieto rozhovory môžu trvať podstatne dlhšie. Prečítajte si, ako bude celý proces prebiehať a akú úlohu v ňom bude zohrávať Európsky parlament.

       
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Predseda Európskeho parlamentu Martin SCHULZ (S&D, DE) po zahájení utorkového mimoriadneho plenárneho zasadnutia v Bruseli poznamenal, že plénum bolo po prvýkrát zvolané v tak krátkom čase. Zároveň uviedol, že rozhodnutie občanov Spojeného kráľovstva opustiť Európsku úniu je rovnako bezprecedentné.

Videá 

       
(Dĺžka trvania videa:) 

Články 

       
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Konferencia predsedov (predseda EP a lídri politických skupín) v stredu popoludní prijala návrh uznesenia vypracovaný lídrami štyroch politických skupín a výborom EP pre ústavné veci, ktorý stanovuje podmienky pre schválenie dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ zo strany Európskeho parlamentu. Navrhovaný text uznesenia bude predmetom plenárnej rozpravy a hlasovania poslancov v stredu na budúci týždeň.

       

Britská vláda začne už čoskoro s Európskou úniou vyjednávať o tom, ako budú vyzerať ich nové vzťahy potom, čo Spojené kráľovstvo opustí Úniu. Dohodu, ktorá bude výsledkom týchto rokovaní, musí však odobriť Európsky parlament. Zajtra budú poslanci počas plenárneho hlasovania rokovať a hlasovať o svojich prioritách. Záleží im najmä na tom, aby boli zachované záujmy občanov.