Zdieľať túto stránku: 

Jean-Claude Juncker a Michel Barnier počas rozpravy o brexite a dlhodobom rozpočte Únie pred októbrovým samitom hláv štátov a vlád EÚ  

Poslanci od hláv štátov a vlád požadujú urýchlené prijatie opatrení na zaistenie financovania programov EÚ, zintenzívnenie boja proti klimatickým zmenám a zabránenie brexitu bez dohody.

Zákonodarcovia v rozprave pred októbrovým samitom vyzvali Európsku radu, aby sa urýchlene zaoberala budúcim dlhodobým rozpočtom EÚ a zabránila tak prerušeniu financovania programov EÚ v členských štátoch. Požadovali tiež včasné prijatie opatrení súvisiacich s napĺňaním cieľov Parížskej klimatickej dohody.


V plenárnej rozprave, na ktorej sa zúčastnila aj fínska ministerka pre európske záležitosti zastupujúca Radu EÚ Tytti Tuppurainen, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, poslanci odsúdili postoj britskej vlády a jej snahu zbaviť sa zodpovednosti za stav rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Vyzvali tiež na hľadanie riešení, ktoré by odvrátili brexit bez dohody.


Úvod rozpravy, vrátane prejavov ministerky Tuppurainen, predsedu EK Junckera a hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Barniera, si môžete pozrieť zo záznamu tu. Reakcie prvých rečníkov z radov poslancov, ktorí vystúpili v mene svojich politických skupín, môžete zhliadnuť tu, celú rozpravu si môžete pozrieť zo záznamu tu.Postup: Vyhlásenie Rady a Komisie s rozpravou