Poslanci o brexite: dohoda so Spojeným kráľovstvom musí rešpektovať hodnoty EÚ  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Počas plenárnej debaty 21. októbra sa poslanci zhodli na to, že budúce vzťahy so Spojeným kráľovstvom musíme nastaviť tak, aby boli v súlade so záujmami a hodnotami EÚ.

Debata o záveroch Európskej rady  

V stredu 21. októbra poslanci v pléne diskutovali s predsedom Európskej rady Charlesom Michel o záveroch summitu štátnych lídrov, ktorý sa konal 15. a 16. októbra a počas ktorého sa hovorilo aj o brexite. Michal poslancom povedal že EÚ chce mať úzke vzťahy so Spojeným kráľovstvom, ale nie v takej podobe, že bude mať prístup na spoločný trh bez toho, aby rešpektovalo štandardy a nariadenia Únie. „Nemôže byť aj vlk sýty aj koza celá,“ povedal.


Počas debaty vystúpil aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Ten poslancov ubezpečil, že EÚ sa bude aj naďalej snažiť dosiahnuť takú dohoda, ktorá bude výhodná pre obe strany. „Postoj Európskej únie v týchto rokovaniach sa vôbec nezmenil a ani sa nezmení, ani v posledný deň a ani po ňom. Aj naďalej budeme mať chladnú hlavu, budeme konštruktívni a budeme mať rešpekt, no budeme aj naďalej silno a odhodlane obraňovať princípy a záujmy každého členského štátu aj Únie,“ povedal.

Dohodu o brexite treba rešpektovať

Poslanci počas debaty pripomenuli, že dohoda so Spojeným kráľovskom musí byť v súlade so záujmami a hodnotami EÚ.


Predsedníčka socialistov Iratxe García Pérez (Španielsko) sa vyjadrila, že by sme sa nemali snažiť o dohodu za každú cenu. Barnierovi odkázala, že má podporu zo jej politickej skupiny, aby dosiahol čo najlepšie vzťahy so Spojeným kráľovstvom. „No nesmieme pri tom obetovať napríklad náš vnútorný trh. Nesmieme akceptovať deformovanú štátnu pomoc alebo sociálny a environmentálny dumping, “ povedala.


S jej slovami súhlasila spolupredsedníčka Zelených/ESA Ska Keller (Nemecko). Aj keď na prijatie dohody zostáva už málo času, pretože Spojené kráľovstvo nepožiadalo o predĺženie, Keller apelovala, na to že „nesmieme akceptovať dohodu, ktorá by ohrozila jednotný trh, sociálne práva alebo environmentálne štandardy.“


Podľa predsedu skupiny Renew Daciana Cioloșa (Rumusko) sme vo vzťahoch so Spojený kráľovstvom dosiahli „kritický bod.“ Odchádzajúcu krajinu Únie vyzval, aby prestala s „taktikou odďaľovania a vyčkávania“. EÚ chce a potrebuje silné partnerstvo so Spojeným kráľovstvom, no na to je potrebné aby boli Briti „serióznymi partnermi.“ „Nebudeme ratifikovať žiadnu obchodnú dohodu, ak nebude rešpektovaná dohoda o vystúpení, zvlášť protokol o Severnom Írsku,“ varoval.

Holandský podpredseda konzervatívcov poslanec Derk Jan Eppink hovoril o tom, čo bude s rybolovom v prípade brexitu bez dohody. „Čo sa týka rybolovu, myslím si, že postoje oboch strán sa veľmi líšia,“ povedal. Ak nedosiahneme dohodou, musí podľa neho existovať možnosť, aby mohli krajiny so Spojeným kráľovstvom uzatvárať bilaterálne zmluvy, zvlášť malé krajiny, kde je rybolov významným hospodárskym odvetvím.

Podľa francúzskeho poslanca zo skupiny ID Nicolasa Baya bude tvrdý brexit oveľa horší pre EÚ ako pre Spojené kráľovstvo. „Brusel chcel vždy potrestať britských občanov“ za to, že chcú odísť, povedal.


Hospodárska obnova po koronakríze


Okrem brexitu poslanci hovorili aj o iných témach, ktoré boli na programe summitu - koronakríze a dlhodobom rozpočte EÚ.

„Vývoj za posledné dni ukazuje, že koronakríza nie je krátkodobou záležitosťou,“ povedal podpredseda ľudovcov Siegfried Mureșan (Rumunsko). Jeho politická skupina je pripravená bezodkladne prijať dlhodobý rozpočet Únie aj fond na hospodársku obnovu, aby mohli byť spustené 1. januára 2021.


Grécky poslanec zo skupiny GUE/NGL Dimitris Papadimoulis podčiarkol dôležitosť ambiciózneho európskeho rozpočtu, ktorý teraz počas koronakrízy budeme potrebovať na ochranu zdravia, spoločnosti aj ekonomiky. „Prestaňte šikanovať Európsky parlament a prostredníctvom falošných správ nás obviňovať z toho, že sme to my, kto blokuje dohodu o rozpočte. Ak chceme dosiahnuť dohodu, tak Rada (ministri) sa musí viac priblížiť k návrhu Parlamentu,“ povedal.