Online podvody a nekalé praktiky v súvislosti s COVID-19 

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Prečítajte si, aké kroky podniká EÚ voči podvodníkom, ktorí zneužívajú strach ľudí z pandémie a predávajú na internete falošné liečivá alebo ochranný materiál za príliš vysoké ceny.

©Ngampol/Adobe Stock  

V časoch karantény ľudia viac nakupujú na internete. S nákazou sa však rozšírili aj rôzni podvodníci, ktorí ponúkajú falošné lieky alebo zdravotnícky materiál za premrštené ceny.


Niektorí podvodní predajcovia sa snažia zákazníkov presvedčiť, že daný tovar je dnes veľmi žiadaný a preto ho predávajú za niekoľkonásobné ceny. Alebo tovar, či už sú to rúška alebo antibakteriálne gély, označujú ako „jedinú ochranu pred koronavírusom.“


Na čo si dávať pozor

Pozornosť treba zbystriť, keď sa stretnete s nasledovnými vecami:


  • Tvrdenia, že produkt môže zabrániť COVID-19, alebo ho liečiť
  • Citovanie neoficiálnych zdrojov, údajných „lekárov“, ktorí daný produkt odporúčajú
  • Spomínanie úradov, odborníkov alebo medzinárodných inštitúcií, ktoré predajcu údajne podporili no bez uvedenia oficiálneho zdroja
  • Tvrdenia, že produkt je jediný liek na trhu, za najnižšiu cenu k dispozícii len dnes, nikde inde ho nezoženiete, predáva sa veľmi rýchlo a pod.
  • Premrštené ceny v dôsledku údajného liečebného účinku

Ak natrafíte na takého produkty na internete, nahláste ich správcovi webstránky alebo platformy. Majte na pamäti, že odkazy na zavádzajúce produkty vám môžu často posielať aj priatelia alebo rodinní príslušníci, ktorí sa nechali oklamať.


Informácie si overujte pri hodnoverných zdrojoch, či už sú to ministerstvá, zdravotnícke úrady alebo medzinárodné organizácie ako napríklad Svetová zdravotnícka organizácia.


Čo robí EÚ proti týmto podvodom


Európska komisia spustla spoločne s národnými úradmi na ochranu spotrebiteľov viaceré kroky. 20. marca vydali spoločné stanovisko o najčastejších podvodoch a nekalých praktikách. To má slúžiť ako pomôcka pre prevádzkovateľov online platforiem, aby ich sťahovali zo svojich webov a zabránili ďalšiemu zverejňovaniu podobných klamlivých ponúk.


Komisár pre spravodlivosť Didier Reynders napísal 23. marca list viacerým platformám, sociálnym médiám, vyhľadávačom a online obchodom, kde ich žiada o spoluprácu pri odstraňovaní falošných ponúk, ako sú napríklad údajné lieky na koronavírus.


Podvádzanie spotrebiteľov v súvislosti s výhodami alebo výsledkami, ktoré sa od produktu očakávajú, tvrdenie, že môže vyliečiť chorobu alebo že je k dispozícii iba na obmedzený čas, v EÚ zakazuje smernica o nekalých obchodných praktikách. Akékoľvek tvrdenie, že produkt môže vyliečiť chorobu, musí byť podložené dôkazmi. Prevádzkovatelia platforiem pôsobiaci v EÚ, ktorí sa dozvedeli o nezákonnej činnosti na svojich webových stránkach, sú povinní zasiahnuť.


Európska komisia oznámila, že do konca rolu 2020 predloží návrh na akt o digitálnych službách, ktorý by mal vytvoriť bezpečné online prostredie pre firmy aj užívateľov.

Európsky parlament prijal v tejto súvislosti 20. októbra uznesenie, kde zdôrazňuje princíp, že čo je nelegálne off-line musí byť nelegálne aj online. Poslanci žiadajú Komisiu, aby sa pri príprave svojho návrhu opierala o ochranu spotrebiteľa a bezpečnosť užívateľov. Okrem toho chcú aj prísnejšie pravidlá pre platformy a online trhoviská, aby na nich nemohli podvodní predajcovi ponúkať nelegálny, nebezpečný alebo falošný tovar, ako tomu bolo napríklad na začiatku pandémie koronavírusu, keď sa rozmohol predaj falošného zdravotníckeho vybavenia a pomôcok.

V novembri 2020 Parlament prijal uznesenie, kde znovu vyzval na zaistenie bezpečnosti všetkých výrobkov predávaných v EÚ bez ohľadu na to, či sa predávajú online alebo offline, alebo či pochádzajú od európskeho alebo iného výrobcu. Poslanci požadujú účinnejší dohľad nad trhom, lepšiu kontrolu a väčšiu zodpovednosť online trhovísk, ktoré by mali uplatňovať rovnaké pravidlá na subjekty z EÚ i tretích krajín, ktoré predávajú tovar v Únii.


Prečítajte si, čo robí Európsky parlament v oblasti roamingu, internetovej neutrality, inovácií, online obchodovania a geografického blokovania.