Sassoli na summite lídrov EÚ: Občania očakávajú počas hospodárskej obnovy odvážne kroky  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli vyzval hlavy štátov a vlád počas ich summitu, aby podnikli rázne kroky na hospodársku obnovu po koronakríze.

David Sassoli počas video konferencie  

Predseda Sassoli sa prihovoril najvyšším štátnym predstaviteľom v piatok 19. počas ich pravidelného summitu, ktorý sa znovu konal prostredníctvom videokonferencie. Jeho témou bol dlhodobý rozpočet EÚ a ozdravný hospodársky plán po koronakríze.


„Čas je luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť,“ povedal Sassoli. „Musíme konať rýchlo a odvážne, pretože občania EÚ, firmy aj ekonomiky potrebujú okamžité opatrenia. Občania očakávajú odvážne kroky. Nastal čas, aby sme ich podnikli,“ vyhlásil.


Návrh Európskej komisie označil za ambiciózny, no podľa Parlamentu „sa nevenuje dostatočne všetkému, čo treba urobiť.“


Sassoli hovoril proti pôžičkám v rámci hospodárskej obnovy. „„Parlament by chcel zdôrazniť, že každý spoločný dlh sa musí splatiť spravodlivo bez zaťaženia budúcich generácií,“ uviedol.


„Nezabúdajme, že poskytovanie podpory výlučne vo forme pôžičiek by malo asymetrický vplyv na zadlženie jednotlivých členských štátov a bolo by nákladnejšie pre Úniu ako celok. Teraz máme príležitosť modernizovať Európu, urobiť ju rovnejšou, ekologickejšou a perspektívnejšou. Preto by sme mali využiť túto príležitosť na zavedenie nových vlastných zdrojov EÚ,“ povedal.


Zavedenie nových vlastných zdrojov EÚ je podľa neho „nevyhnutným predpokladom“ akejkoľvek dohody o dlhodobom rozpočte EÚ.


Počas svojho príhovoru zdôraznil aj dôležitosť ambiciózneho plánu obnovy a rozpočtu a uviedol, že „teraz nie je čas na oslabenie našich ambícií. Musíme ukázať našim občanom hodnotu Európy a našu schopnosť prísť s riešeniami, ktoré sú pre ich život dôležité. “


Sassoli sa tiež vyjadril k prebiehajúcim rokovaniam medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o budúcich vzťahoch. Predchádzajúci deň Parlament prijal správu, v ktorej uviedol svoje stanoviská. „Budeme presadzovať ambicióznu, zastrešujúcu a komplexnú dohodu v súlade so spoločnými záväzkami prijatými v politickej deklarácii. Sme presvedčení, že to bude najlepší možný výsledok pre obe strany a napriek obmedzenému času, ktorý máme, s dobrou vôľou a odhodlaním je to stále možné.“