Cestovanie po pandémii musí byť bezpečnejšie a ekologickejšie, tvrdia poslanci  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Polanci budú 25. marca hlasovať o správe, v ktorej požadujú reformovať cestovný ruch v Európe tak, aby bolo cestovanie bezpečnejšie a ekologickejšie.

Cestovný ruch a COVID-19


Cestovný ruch je jednou z oblastí, ktoré koronakríza zasiahla najviac. Európa je najpopulárnejšou turistikou destináciou na svete, no v prvom polroku 2020 zaznamenala pokles medzinárodných turistov o 66% a v druhom polroku až o 97%. Cestový ruch v Európe zamestnáva okolo 27 miliónov ľudí, pričom 6 miliónom z nich hrozí, že kvôli pandémii prídu o prácu.


Prečítajte si viac: Pomoc pre cestovný ruch počas COVID-19

Potreba novej stratégie pre cestovný ruch


Poslanci by mali počas plenárneho zasadnutia vyzvať k vytvoreniu novej stratégie pre cestovný ruch, aby bolo cestovanie čistejšie, bezpečnejšie a ekologickejšie a aby sa cestovný ruch mohol po pandémii znovu postaviť na nohy. Poslanci tu okrem iného žiadajú zaviesť spoločné osvedčenie o očkovaní.


„Blíži sa leto a chceme sa vyhnúť omylom z minulosti a zaviesť koordinované a jednotné európske opatrenia, vrátane protokolu pre testy pred odchodom, potvrdenia o očkovaní alebo hygienického certifikátu na uľahčenie cestovania bez toho, aby to občanov stálo niečo navyše,“ vysvetľuje autorka správy Cláudia Monteiro de Aguiar (EPP, PT).

Finančná pomoc


V správe sa píše, že pre prežitie sektora je dôležité pokračovať vo finančnej pomoci. Poslanci tu vyzývajú členské krajiny, aby zahrnuli turizmus do svojich plánov hospodárskej obnovy a dočasne znížili DPH na cestovné služby. Takisto žiadajú verejné aj súkromné investície do digitalizácie a celkovej modernizácie sektora.


Spoločný očkovací certifikát


Poslanci navrhujú zaviesť aj potvrdenie o očkovaní, ktoré by mohlo byť alternatívou pre PCR testy a karanténu, keď budú vakcíny dostupné pre všetkých a budeme mať vedecké dôkazy o tom, že očkované osoby neprenášajú vírus. Karanténa by mala byť poslancov vyžadovaná len ako krajné riešenie.


Komisia už 17. marca navrhla zelené digitálne osvedčenie, ktoré je v súlade s tým, čo žiadajú poslanci.

Cestovný ruch musí byť ekologickejší


V dokumente sa píše aj o tom, že pandémia zmenila preferencie spotrebiteľov a ľudia dnes viac žiadajú ekologickejšie spôsoby trávenia dovolenky, kde môžu byť bližšie k prírode. Poslanci chcú preto konkrétne plány na vytvorenie udržateľných spôsobov turizmu a zníženie negatívnych environmentálnych dopadov tohto sektora.


Poslanci v správe žiadajú aj:


  • zaviesť európske hygienické odsvedčenie, ktoré by garantovalo minimálne hygienické štandardy proti šíreniu pandémie a pomohlo obnoviť dôveru cestujúcich,
  • vytvorenie novej agentúry EÚ pre cestovný ruch.Prečítajte si viac: Koronavírus a práva cestujúcich v EÚ.