Všetko, čo potrebujete vedieť o voľbách do Európskeho parlamentu 2019  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Od 23. do 26. mája 2019 sa budú konať ďalšie voľby do Európskeho parlamentu. Je to príležitosť vybrať si zástupcov, ktorí budú čo najlepšie reprezentovať vaše záujmy na úrovni EÚ.

Občania EÚ si budú v eurovoľbách vyberať 751 poslancov, ktorí ich budú zastupovať do roku 2024. Zo Slovenska ich budeme mať 13. 

Viaceré aspekty volieb, ako je napríklad minimálny vek kandidátov alebo hlasovanie zo zahraničia, sa líšia z krajiny na krajinu. Na Slovensku sa bude voliť v sobotu 25. mája. Slováci žijúci v zahraničí nemajú možnosť odovzdať svoj hlas na ambasáde ani poštou, ale musia sa osobne dostaviť domov. Základné pravidlá pre jednotlivé krajiny sú stručne zhrnuté v tejto infografike. Viac o priebeu volieb a o tom, ako a kde hlasovať sa dozviete na webe www.europske-volby.eu.

Najzaujímvajšie novinky ohľadne volieb budeme pridávať na https://www.europske-volby.eu/spravodajstvo.

Čo je v hre?


Hlasovať v európskych voľbách je veľmi dôležité. Občania takto môžu rozhodnúť o tom, akým smerom sa bude Európa uberať počas nasledujúcich piatich rokov v takých kľúčových oblastiach, ako je napríklad medzinárodný obchod, bezpečnosť, ochrana spotrebiteľov, boj proti klimatickým zmenám a hospodársky rast. Europoslanci nielen prijímajú novú legislatívu, ale dohliadajú aj na ostatné inštitúcie EÚ.


Hlasovaním rozhodujete aj o tom, ako sa budú formovať politiky, ktoré ovplyvňujú váš každodenný život. Pri príležitosti volieb sme pripravili komplexnú web stránku, kde nájdete informácie o tom, čo robí EÚ vo vašom regióne, ako aj to, čo robí pre konkrétne skupiny obyvateľstva - či už sú to mladé rodiny, študenti alebo ľudia s rozličnými záujmami.


Pomôžte nám s kampaňou


Našu predvolebnú kampaň so sloganom „Tento raz idem voliť“ sme spustili už v máji tohto roku, rok pred samotnými voľbami. Chceme do nej zapojiť aj bežných občanov, ktorí majú chuť šíriť informácie o voľbách a presviedčať ostatných, aby šli voliť aj oni.

Po celej Európe vrátane Slovenska už organizujeme predvolebné podujatia. Podobné podujatie však môžete zorganizovať aj vy. Zaregistrujte sa na web stránke Tentoraz idem voliť, dajte nám vo svojom profile vedieť, či nám chcete pomôcť s kampaňou a spojíme sa s vami, aby sme vám vysvetlili jednotlivé kroky.

A ak chcete mať poruke informácie o tom, čo všetko robí EÚ v regiónoch alebo pre jednotlivé skupiny obyvateľstva, stiahnite si našu mobilnú aplikáciu Citizens App.

Víťazi našej poslednej súťaže na Facebooku. Všetci šiesti sa do našej kampane zapísali ako dobrovoľníci.